Adıyaman - Akkuş Otobüs Bileti

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

Akkuş Hakkında
Akkuş Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Ordu´nun en güzel yönlerinden olan, Akkuş otobüs bileti satan firmaları, Akkuş otobüs bilet fiyatları, Akkuş otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Ordu, Akkuş

636 metrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olan Akkuş, Ordu´nun önemli ilçelerinden birisidir. Kuzeyde Samsun ve Ünye, güneyde ise Tokat ve Niksar´la komşuluğu bulunmaktadır. Akkuş´un yerleşim tarihi İsa´dan Önceki yıllara dayanmaktadır. Bölge ve çevresi İ.Ö. 1200-700´lü yıllarda Frigler, sonra Lidyalılar, Persler, Pontuslar ve Romalıların hâkimiyeti altına girmiştir. 1071 Malazgirt Zaferinden bu yana ise Türk yurdudur.Bir süre Selçuk Sultanı Melikşah´ın emirlerinden olan Danişmend Gazi tarafından yönetilen Danişmendliler´in idaresine girmiştir. Canik sıra dağları üzerinde konuşlanan ilçe, Orta Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Ünye´ye 62 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe, 1340 metrelik bir yükseltiye sahiptri. Karakuş ve Tifi çayları, ilçenni en mühim akarsularıdır. İrili ufaklı çayların birleşmesiyle oluşmuş Tifi Çayı, Yeşilırmak´la birleşmektedir. İlçede yaylaların karakteristik iklim nitelikleri görülür. 4-5 ay boyunca ilçe toprakları kar altında kalır. Akkuş otobüs bileti Ordu ve Ünye´den kolay bir şekilde satın alınabilir. Ahali geçimini ekseriyetle tarım ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır. Kış turizminde Akkuş yayları yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

En Çok Tercih Edilen Akkuş Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus