Adıyaman - İbradı Otobüs Bileti

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

İbradı Hakkında
İbradı Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Antalya’nın en güzel yönlerinden olan, İbradı otobüs bileti satan firmaları, İbradı otobüs bilet fiyatları, İbradı otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Antalya, İbradı

Antalya iline bağlı olan bir ilçe olan İbradı, isim itibariyle Arapça ´´İbrad´´ kelimesinden türemiştir. İbrat kelimesi, Arapça da ´´soğuk yer´´ anlamına gelmektedir. İbradı halkı yörüklerden müteşekkildir.  Teke türkmenlerinin çoğu burada yaşamaktadır. Psidya´da yer aldığı düşünülen İbradı´nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak tarihinin Roma devirlerine kadar götürülebileceği düşünülmektedir. İğdir, Avşar ve Selçukluların etkisinden dolayı Kınık boyları da bölgede bulunmaktadır. İbradı halkı, öz Türkçeyle konuşmaktadır ve bilhassa Orta Asya Türk geleneklerini hâlen sürdürmektedir. İbradı´da göçebe hayat tarzı hâkim olduğu için nüfus sayısı bir hayli düşüktür. Öyle ki, 2015 yılındaki verilere göre bu sayı sadece 3000´dir. Araştırmalara göre 1990 yılında ise İbradı´da 17 bin kişi yaşıyordu. İbradı, 950 metre yükseltiye sahiptir. İbradı halkının birçoğunun geçim kaynağını kıl keçisi sağlamaktadır. Bölgede meyvecilik ve tarım da yapıldığı bilinmektedir. Seyahatname´de Evliya Çelebi İbradı´nın bir hayli önemli bir belde olduğunu söylemektedir. İbradi otobüs bileti isteyenler için pek çok seçenek bulunmaktadır. 


İbradı Gezilecek Yerler

                    Ormana

                    Altınbaşak Mağarası

En Çok Tercih Edilen İbradı Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus