Adıyaman - Kuluncak Otobüs Bileti

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

Kuluncak Hakkında

Kuluncak Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Malatya’nın en güzel yönlerinden olan, Kuluncak otobüs bileti satan firmaları, Kuluncak otobüs bilet fiyatları, Kuluncak otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Kuluncak, Malatya

Tohma Çayı’nın kaynak bölgesinde bulunan Kuluncak ilçesi, doğusunda Hekimhan, güneyinde Darende ilçeleri ve kuzeyinde Sivas ile komşudur. İlçe kuytu bir alanda kaldığı için öncelikle Kuytucak adını almış ve değişerek günümüze Kuluncak olarak gelmiştir. İlçede temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Geleneksel el sanatı olan dokumacılık ve halıcılık da geçim kaynakları arasındadır. Ayrıca ilçede maden işletmeciliği de yapılmaktadır. Toryum, çinko, bakır altın ve demir gibi değerli yer altı zenginlerine sahiptir. Ayrıca bölgede termal su da bulunmuştur ve sondaj çalışmaları devam etmektedir. 

Kuluncak’da Gezilecek Yerler

İlçedeki tarihi eserler, Kabak Abdal Türbesi,  Roma dönemine ait Mozaik sütunlar ve Bicir yerleşim yeri sayılabilir. Alvar Köyü yakınlarında bulunan tarihi hamamdan çıkan suyun da böbrek hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi ettiği söylenmektedir. Bir diğer önemli eseri Mehmet Halife Türbesidir. Bölgedeki kazı çalışmalarında çıkan tarihi eserler hem ilçedeki hem de çevre ilçelerdeki müzelerde sergilenmektedir. Siz de bu tarihi eserleri yakından görmek isterseniz Kuluncak otobüs bileti almanız yeterli.

 

En Çok Tercih Edilen Kuluncak Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus