Adıyaman - Uzunköprü Otobüs Bileti

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

Uzunköprü Hakkında
Uzunköprü Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Edirne’nin en güzel ilçelerinden biri olan, Uzunköprü otobüs bileti satan firmaları, Uzunköprü otobüs bilet fiyatları, Uzunköprü otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Edirne, Uzunköprü

Yüzölçümü olarak Edirne’nin en büyük ilçesi olan ve nüfus yoğunluğu bakımından da üçüncü büyük beldesi olan Uzunköprü, ülkemizin Yunanistan’a açılan demiryolu kapısıdır. Uzunköprü, adı üstünde zamanının en uzun taş köprüsü olup, 1426-1443 yılları arasında II. Murat tarafından Mimar Muslihiddin’e yaptırılmıştır. Uzunköprü, Ergene Nehri kıyısında bulunmaktadır. Ülkemizi Balkanlar’a ve Avrupa’ya bağlayan yolların bulunduğu noktada bulunan Uzunköprü, stratejik bir konuma sahiptir. 

Uzunköprü’de Gezilecek Yer

-          Murat Külliyesi: Sultan II. Murat döneminde 1443 senesinde yaptırılan külliye, şimdilerde Muradiye Camii olarak tanınmaktadır.  Bu cami, Hacı İbrahim Ağa tarafından eşi Halise Hatun adına 18. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir.

-          Demokrasi Anıtı: Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma arkadaşı Mazhar Müfit Kansu tarafından, Uzunköprü ilçesinde kaymakamlık yaptığı dönemde inşa edilen bu anıt, ülkemizin demokrasiye geçişini simgelemektedir.

-          Uzunköprü Tren İstasyonu:   Yapımı 1873 yılında tamamlanan istasyon, İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan demir yolu üzerinde bulunmaktadır. Tarihimizde, Çanakkale Savaşı’nda ulaşım yönünden oldukça önemli görev üstlenmiştir.

Uzunköprü’de Ne Yenir?

Uzunköprü otobüs biletinizi alıp, beldenin Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelen eserlerini gördükten sonra denemeniz gereken yemekler ise; ördek etinden yapılan akıtma, mamzana (közlenmiş biber, patlıcan ve domatesten yapılır), pazlama ve zerde (tatlı çeşidi).

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus