Afyon - Dada Otobüs Bileti

Afyon Hakkında
Afyonkarahisar Otobüs Bileti Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Afyon’un en güzel yönlerinden olan, Afyonkarahisar otobüs bileti satan firmaları,Afyonkarahisar otobüs bilet fiyatları, Afyonkarahisar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Gözde Şehir Afyonkarahisar

Sucuk ile özdeşleşmiş, kaymak denince akla gelen güzide ilimiz Afyonkarahisar, giderek her istediğinizde ziyaret edebileceğiniz ve bu lezzetleri yerinde tadabileceğiniz bir yer hâline geliyor. Gelişen kara ve hava yolu ağları sayesinde Afyonkarahisar´a olan rağbet önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. Afyonkarahisar otobüs bileti sayesinde ülkenin her yerinden insanlar Afyon´un güzelliklerini öğrenme şansını yakalıyor.


Afyon´un Kısa Tarihi

Afyon´da kurulan ilk medeniyetin Hititler olduğu söylenmektedir. Zira arkeoloji araştırmalarında Hititlere ait olduğu düşünülen pek çok buluntu keşfedilmiştir. Hitit imparatoru ´´Mürsil´´, bizzat Afyon Kalesini yaptırmıştır. Hititlerin ardından Afyon´a hükmeden medeniyet Frikyalılardı. Frikyalılar o zaman Afyon´a ´´Sineda´´ adını takmışlardı. Bugün Afyon Müzesi Hititlere ait buluntularla doludur. Frikyalılardan sonra Afyon, Lidyalıların eline geçti. En son olark ise, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Bizanslılar burada varlık buldular. Bizanslılar, Afyon´a  Akroneos (Akronium) adını verdiler. Bu kelime ´´yüksek kale´´ anlamına geliyordu. 1071 Malazgirt zaferinden beri de bu topraklar bizim elimizde.


Afyon´un İlçeleri

Yıl itibariyle Afyon´a bağlı 17 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Suhut, Sultandağı, Sincanlı, Kızılören, Sandıklı, İscehisar, Hocalar, ihsaniye, Emirda, Evciler, Dinar, Çay, Dazkırı, Çobanlar, Bayat, Çay, Başmakçı ve Bolvadin ilçeleridir.


Afyonkarahisar´da Gezilecek Yerler

                    Ot Pazarı Camii

                    Gedik Ahmet Paşa Medresesi

                    Ulu Camii

                    Karacamal Mağarası

                    Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

                    Sandıklı Kalesi

                    Ömer Kaplıcası

                    Amorium Antik Kenti

                    Synnada Antik Kenti

                    Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

                    Phryg Vadisi

                    Afyon Bolvadin Müzesi

                    Afyonkarahisar Müzesi

                    Eğerlikaya Kilisesi

                    Gazlıgöl Kaplıcaları

 

 

Dada Hakkında
Amasra Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Bartın ilimizin en güzel yörelerinden olan, Amasra otobüs bileti satan firmaları, Amasra otobüs bilet fiyatları, Amasra otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Amasra Coğrafi ve Kültürel Özellikleri

Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip ve bir turizm cenneti mahiyetinde olan Amasra denize doğru uzanmış bir burun ve bu burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koyu ile 3000 yıllık bir tarihe sahip şirin bir ilçemizdir. İlçede turizm plajlarının yanında kendine özgü balık lokantaları, otelleri ve ev pansiyonları ile aktif bir rol almaktadır.

Fatih Sultan Mehmet’in kendisi tarafından birebir fethedilen, ve şehre hakim bir yamaçta bu güzelliği görünce hayran olduğu dile getirilen Amasra ilçesi, Osmanlılar tarafından özel olarak oraya yerleştirilen Kıpçak türklerinin yurdu haline gelmiştir. Şehrin ilk sahibinin ise Amazonlar olduğu rivayet edilir.

Meşhur Amasra Kalesi Cenevizlilerden kalan bir tarihi eserdir ve günümüzde müze olarak ziyaretçilerine hizmet etmeye devam etmektedir.

Amasra’da her Salı ve Cuma günü kurulan ve şehrin kadınlarının organik ürünlerini satışa sunduğu Galla Pazarı bulunmaktadır. Bu Pazar 200 yıllık bir geleneğin devamı niteliğindedir. Ayrıca el sanatları ürünlerinden olan Tel Kırma ve Çekicilik,  balıkçılığın yanında şehrin en önemli geçim kaynaklarındandır.

 

En Çok Tercih Edilen Dada Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus