Afyon - Sorgun Otobüs Bileti

Afyon Hakkında
Afyonkarahisar Otobüs Bileti Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Afyon’un en güzel yönlerinden olan, Afyonkarahisar otobüs bileti satan firmaları,Afyonkarahisar otobüs bilet fiyatları, Afyonkarahisar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Gözde Şehir Afyonkarahisar

Sucuk ile özdeşleşmiş, kaymak denince akla gelen güzide ilimiz Afyonkarahisar, giderek her istediğinizde ziyaret edebileceğiniz ve bu lezzetleri yerinde tadabileceğiniz bir yer hâline geliyor. Gelişen kara ve hava yolu ağları sayesinde Afyonkarahisar´a olan rağbet önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. Afyonkarahisar otobüs bileti sayesinde ülkenin her yerinden insanlar Afyon´un güzelliklerini öğrenme şansını yakalıyor.


Afyon´un Kısa Tarihi

Afyon´da kurulan ilk medeniyetin Hititler olduğu söylenmektedir. Zira arkeoloji araştırmalarında Hititlere ait olduğu düşünülen pek çok buluntu keşfedilmiştir. Hitit imparatoru ´´Mürsil´´, bizzat Afyon Kalesini yaptırmıştır. Hititlerin ardından Afyon´a hükmeden medeniyet Frikyalılardı. Frikyalılar o zaman Afyon´a ´´Sineda´´ adını takmışlardı. Bugün Afyon Müzesi Hititlere ait buluntularla doludur. Frikyalılardan sonra Afyon, Lidyalıların eline geçti. En son olark ise, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Bizanslılar burada varlık buldular. Bizanslılar, Afyon´a  Akroneos (Akronium) adını verdiler. Bu kelime ´´yüksek kale´´ anlamına geliyordu. 1071 Malazgirt zaferinden beri de bu topraklar bizim elimizde.


Afyon´un İlçeleri

Yıl itibariyle Afyon´a bağlı 17 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Suhut, Sultandağı, Sincanlı, Kızılören, Sandıklı, İscehisar, Hocalar, ihsaniye, Emirda, Evciler, Dinar, Çay, Dazkırı, Çobanlar, Bayat, Çay, Başmakçı ve Bolvadin ilçeleridir.


Afyonkarahisar´da Gezilecek Yerler

                    Ot Pazarı Camii

                    Gedik Ahmet Paşa Medresesi

                    Ulu Camii

                    Karacamal Mağarası

                    Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

                    Sandıklı Kalesi

                    Ömer Kaplıcası

                    Amorium Antik Kenti

                    Synnada Antik Kenti

                    Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

                    Phryg Vadisi

                    Afyon Bolvadin Müzesi

                    Afyonkarahisar Müzesi

                    Eğerlikaya Kilisesi

                    Gazlıgöl Kaplıcaları

 

 

Sorgun Hakkında

Sorgun Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Yozgat ın en güzel yönlerinden olan, Sorgun otobüs bileti satan firmaları, Sorgun otobüs bilet fiyatları, Sorgun otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Yozgat,
Sorgun

Yozgat il merkezine 35 km. uzaklıkta bulunan Sorgun, Yozgat’ın en büyük ilçesidir. İlçe, batıda Yozgat Merkez ilçe, doğuda Akdağmadeni ve Saraykent, kuzeyde Aydıncık ve Çekerek, güneyde de Sarıkaya ilçeleri ile komşudur. İç Anadolu Bölgesi’nin tipik karasal iklimi Sorgun ilçesinde de hakimdir. Kurak iklimin doğal sonucu olarak bitki örtüsü bozkırdır. İlçedeki en önemli ekonomik faaliyetler hayvancılık ve tarımdır. Kısmen sulu tarımın yapıldığı bölgede, daha çok kuru tarım ile hububat üretilmektedir. Buğday, çavdar ve arpa en önemli ürünlerdir. Sorgun Şeker Fabrikası’nın kurulması ile ilçedeki şeker pancarı üretimi de ciddi bir artış göstermiştir. Sorgun’da hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık yapılabilmektedir. 

Sorgun’da Gezilecek Yerler

Sorgun Kaplıcaları: 50- 61 derece arasındaki sıcaklığı ve içerisinde bulunan sodyum klorür, klorlu sülfat ve sodyum sülfat ile şifalı olarak nitelendirilen kaplıcalar büyük ilgi görmektedir. İltihaplı hastalıklar, ağrılı kadın hastalıkları, romatizmalı ağrılar, spazm benzeri hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Çadır Höyük: Höyük 32 metre yüksekliğinde ve 220 metre çapındadır. Hitit, Roma, Frig ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair kalıntılar bulunmuştur. Sorgun otobüs bileti alarak bölgeyi gezebilirsiniz.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus