Afyon - Yenifakılı Otobüs Bileti

Afyon Hakkında
Afyonkarahisar Otobüs Bileti Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Afyon’un en güzel yönlerinden olan, Afyonkarahisar otobüs bileti satan firmaları,Afyonkarahisar otobüs bilet fiyatları, Afyonkarahisar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Gözde Şehir Afyonkarahisar

Sucuk ile özdeşleşmiş, kaymak denince akla gelen güzide ilimiz Afyonkarahisar, giderek her istediğinizde ziyaret edebileceğiniz ve bu lezzetleri yerinde tadabileceğiniz bir yer hâline geliyor. Gelişen kara ve hava yolu ağları sayesinde Afyonkarahisar´a olan rağbet önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. Afyonkarahisar otobüs bileti sayesinde ülkenin her yerinden insanlar Afyon´un güzelliklerini öğrenme şansını yakalıyor.


Afyon´un Kısa Tarihi

Afyon´da kurulan ilk medeniyetin Hititler olduğu söylenmektedir. Zira arkeoloji araştırmalarında Hititlere ait olduğu düşünülen pek çok buluntu keşfedilmiştir. Hitit imparatoru ´´Mürsil´´, bizzat Afyon Kalesini yaptırmıştır. Hititlerin ardından Afyon´a hükmeden medeniyet Frikyalılardı. Frikyalılar o zaman Afyon´a ´´Sineda´´ adını takmışlardı. Bugün Afyon Müzesi Hititlere ait buluntularla doludur. Frikyalılardan sonra Afyon, Lidyalıların eline geçti. En son olark ise, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Bizanslılar burada varlık buldular. Bizanslılar, Afyon´a  Akroneos (Akronium) adını verdiler. Bu kelime ´´yüksek kale´´ anlamına geliyordu. 1071 Malazgirt zaferinden beri de bu topraklar bizim elimizde.


Afyon´un İlçeleri

Yıl itibariyle Afyon´a bağlı 17 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Suhut, Sultandağı, Sincanlı, Kızılören, Sandıklı, İscehisar, Hocalar, ihsaniye, Emirda, Evciler, Dinar, Çay, Dazkırı, Çobanlar, Bayat, Çay, Başmakçı ve Bolvadin ilçeleridir.


Afyonkarahisar´da Gezilecek Yerler

                    Ot Pazarı Camii

                    Gedik Ahmet Paşa Medresesi

                    Ulu Camii

                    Karacamal Mağarası

                    Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

                    Sandıklı Kalesi

                    Ömer Kaplıcası

                    Amorium Antik Kenti

                    Synnada Antik Kenti

                    Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

                    Phryg Vadisi

                    Afyon Bolvadin Müzesi

                    Afyonkarahisar Müzesi

                    Eğerlikaya Kilisesi

                    Gazlıgöl Kaplıcaları

 

 

Yenifakılı Hakkında

Yenifakılı Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Yozgat ın en güzel yönlerinden olan, Yenifakılı otobüs bileti satan firmaları, Yenifakılı otobüs bilet fiyatları, Yenifakılı otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Yozgat,
Yenifakılı

Yenifakılı, Yozgat ilinin Nevşehir sınırında bulunan ilçesidir. 1929 yılına kadar Kırşehir’e bağlı olan ilçe, daha sonra Yozgat’a bağlanmış ve 1990 yılında ilçe statüsünü almıştır. Güneyde ve batıda Kırşehir ili, doğuda Boğazlıyan ilçesi, kuzeyde Şefaatli ilçesi ile sınırı olan Yenifakılı Yozgat il merkezine 130 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Bozkırlardan oluşan arazi yapısı ve karasal iklim egemenliğinde bulunması bölgenin tipik özelliklerini taşımaktadır. Kışları soğuk ve genellikle kar yağışlı, yazları ise kurak ve sıcak geçmektedir. İlçede ekonomik anlamda tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Arpa, şeker pancarı, mercimek, nohut, fasulye ve patates bölgede yetiştirilen tarım ürünlerinden bazılarıdır.  Ağırlıklı olarak kuru tarım yapılmakla beraber yer yer sulu tarım da yapılabilmektedir. Yenifakılı’da hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Sığır, koyun, kıl keçisi, tiftik keçisi yetiştirilmektedir. Bunların yanında ilçede un fabrikaları da faaliyet göstermektedir.

Yenifakılı ilçesinde tarihi ve kültürel açıdan günümüz ulaşan herhangi bir eser veya yağı bulunmamaktadır. Yenifakılı otobüs bileti alarak bu ilçeyi ziyaret edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Yenifakılı Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus