Afyon - Yunak Otobüs Bileti

Afyon Hakkında
Afyonkarahisar Otobüs Bileti Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Afyon’un en güzel yönlerinden olan, Afyonkarahisar otobüs bileti satan firmaları,Afyonkarahisar otobüs bilet fiyatları, Afyonkarahisar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Gözde Şehir Afyonkarahisar

Sucuk ile özdeşleşmiş, kaymak denince akla gelen güzide ilimiz Afyonkarahisar, giderek her istediğinizde ziyaret edebileceğiniz ve bu lezzetleri yerinde tadabileceğiniz bir yer hâline geliyor. Gelişen kara ve hava yolu ağları sayesinde Afyonkarahisar´a olan rağbet önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. Afyonkarahisar otobüs bileti sayesinde ülkenin her yerinden insanlar Afyon´un güzelliklerini öğrenme şansını yakalıyor.


Afyon´un Kısa Tarihi

Afyon´da kurulan ilk medeniyetin Hititler olduğu söylenmektedir. Zira arkeoloji araştırmalarında Hititlere ait olduğu düşünülen pek çok buluntu keşfedilmiştir. Hitit imparatoru ´´Mürsil´´, bizzat Afyon Kalesini yaptırmıştır. Hititlerin ardından Afyon´a hükmeden medeniyet Frikyalılardı. Frikyalılar o zaman Afyon´a ´´Sineda´´ adını takmışlardı. Bugün Afyon Müzesi Hititlere ait buluntularla doludur. Frikyalılardan sonra Afyon, Lidyalıların eline geçti. En son olark ise, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Bizanslılar burada varlık buldular. Bizanslılar, Afyon´a  Akroneos (Akronium) adını verdiler. Bu kelime ´´yüksek kale´´ anlamına geliyordu. 1071 Malazgirt zaferinden beri de bu topraklar bizim elimizde.


Afyon´un İlçeleri

Yıl itibariyle Afyon´a bağlı 17 ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Suhut, Sultandağı, Sincanlı, Kızılören, Sandıklı, İscehisar, Hocalar, ihsaniye, Emirda, Evciler, Dinar, Çay, Dazkırı, Çobanlar, Bayat, Çay, Başmakçı ve Bolvadin ilçeleridir.


Afyonkarahisar´da Gezilecek Yerler

                    Ot Pazarı Camii

                    Gedik Ahmet Paşa Medresesi

                    Ulu Camii

                    Karacamal Mağarası

                    Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

                    Sandıklı Kalesi

                    Ömer Kaplıcası

                    Amorium Antik Kenti

                    Synnada Antik Kenti

                    Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

                    Phryg Vadisi

                    Afyon Bolvadin Müzesi

                    Afyonkarahisar Müzesi

                    Eğerlikaya Kilisesi

                    Gazlıgöl Kaplıcaları

 

 

Yunak Hakkında
Yunak Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Konya’nın en güzel yönlerinden olan, Yunak otobüs bileti satan firmaları, Yunak otobüs bilet fiyatları, Yunak otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Konya, Yunak

Yunak ilçesi, Konya iline bağlı olup İç Anadolu Bölgesinde yer alır. Doğuda Sarayönü ve Cihanbeyli, güneydoğuda Kadınhanı, güneyde Ilgın, batısında Afyonkarahisar ve kuzeyinde ise Çeltik´le komşudur. Ulaşım olanaklarının gelişmiş olması ve engebeli arazinin bir hayli az olması nedeniyle Yunak otobüs bileti her yerden bulunabilmektedir. Zira, Konya´nın kuzeybatısında kalan Yunak, 2000 metreyi aşmayan bir yükseltiye sahiptir. Bölgede yer şekli olarak genellikle düzlüklere rastlanır. Önemli bir doğa güzelliği olan Cihanbeyli Platosu, Yunak ilçesinin güneydoğusunda bulunmaktadır.  İlçenin kuzeyinde Yukarı Sakarya Ovaları olarak bilinen Eşme ve Turgut ovaları mevcuttur. İlçeyi gezen Gökpınar deresi, şehir dışına çıkarak Sakarya Nehrine dökülmektedir. İlçenin en büyük kasabası, Piribeyli kasabasıdır. Bu kasaba deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksektedir. Bölgedeki iş olanaklarının istenen seviyede olmaması Yunaklı gençlerin göç etmesine sebebiyet vermektedir. 1965 yılında 40 bin olan Yunak nufusu, 2015 TÜİK verilerine göre 22 bine kadar düşmüştür. Yunak ahalisi geçimini ekseriyetle tarım yaparak sağlamaktadır.

En Çok Tercih Edilen Yunak Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus