Akkışla Otobüs Bileti

Akkışla Seferi Yapan Firmalar
Akkışla Hakkında

Akkışla Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Kayseri’nin en güzel yönlerinden olan, Akkışla otobüs bileti satan firmaları, Akkışla otobüs bilet fiyatları, Akkışla otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.


Akkışla İlçesi Hakkında Bilgiler 


Akkışla halkı, göçebe obalar şeklinde Orta Asya’dan gelmiş Oğuz Boylarından bayat Türkmenleridir ve bugünkü ilçe sınırları içerisine yerleşmiştir. İlk bölgeden sonra Akkışla´nın 45 pare köyü varken, bugün üç kasaba ve sekiz pare köy olarak kalmıştır. Akkışla daha önce Sivas şehri sınırları içinde bulunmaktayken, Kayseri´nin il olması ile beraber Kayseri şehri Pınarbaşı (Aziziye) ilçesine bağlanmıştır. Sonra Bünyan ilçesine bağlanmış ve bu durum 1987 yılına kadar devam etmiştir. 19 Haziran 1987’de Kayseri´nin bir ilçesi olarak değiştirilmiştir. Akkışla’da Belediye teşkilatı 1953 yılında kurulmuştur. İlçe Akkışla ismini; kuzeyindeki taşların beyazlığından ötürü Ak ve kış aylarında hayvanların dışarıda kalmasına uygun olduğundan da Kışla sözcüğüyle birleştirerek Akkışla olarak almıştır

 

Akkışla İlçesinde Gezilmesi Gereken Yerler

Kayseri-Akkışla ilçesinde yer alan ve dâhil olduğu yerden ismini alan Akkışla Kalesi, şehrin gezi duraklarından biridir. Yazıtının olmaması, inşa tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı hakkın kesin bir bilgi vermiyor. Kalenin sadece duvar eserleri günümüze kadar gelememiştir. Kale, özellikle Roma döneminde aktif olarak kullanılmıştır. Çevresinde inşa edilen arkeolojik kazılar sonucunda çivi yazılı tabletler, mühürler, çanak ve tabaklar gün yüzüne açılmıştır. Çıkarılan eserler Kayseri Arkeoloji Müzesi´nde gösterilmekte. Akkışla Otobüs Bileti alarak en kısa zamanda seyahat edip bu güzel bölgeyi görmelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Akkışla Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus