Artvin - Çemişgezek Otobüs Bileti

Artvin Hakkında

Artvin il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!


Artvin’in en güzel yönlerinden olan, Artvin il merkezi otobüs bileti satan firmalarıArtvin il merkezi otobüs bilet fiyatlarıArtvin il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. Artvin 


Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Artvin, dağlık bir alana kurulmuş olup Türkiye’nin en güzel doğasına sahip yerleşim yerlerinden biridir. Adının İskit beylerinden (o zamanki ismi Artvani) geldiğine inanılmaktadır. Aslında bir ortaçağ kenti olan Artvin’in yapılan kazı çalışmaları sonucunda tarihinin milattan önce 3500 yılına kadar dayanıldığı düşünülmektedir.

 

Her mevsim yağışa sahip olan Artvin’de, Çoruh nehrinin de etkisiyle ılıman bir iklim görülür. Kültürel açıdan oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Artvin’e ulaşım otobüsle oldukça kolaydır. Bunun için Artvin otobüs bileti almanız yeterlidir. Buraya geldikten sonra Artvin’in hem doğasının hem de tarihinin tadını çıkartırken, bir yandan da gelişkin yemek kültürünün de es geçilmemesi önemlidir. Bu sebeple buraya varıldığında mutlaka yöresel bir lokantaya gidip bölgenin yemeklerinden yemeniz önerilir.


Artvin’e vardığınızda görmeniz gereken birkaç yer olarak Cehennem Deresi Kanyonu, Meydancık ve Borçka Karagöl sayılabilir. Buralarda doğayla baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca Artvin’de, rafting için uygun nehirler de bulunur. 

Çemişgezek Hakkında
Çemişgezek Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Tunceli´nin en güzel yönlerinden olan, Çemişgezek otobüs bileti satan firmaları, Çemişgezek otobüs bilet fiyatları, Çemişgezek otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Tunceli, Çemişgezek

Çemişgezek, Tunceli´nin ilçeleri arasında yer almaktadır. Elimizdeki verilere göre, ilçenin tarihi İsadan Önce 4000´li yıllara kadar uzanmaktadır. Çemişgezek adının, Ermeni asıllı Bizans İmparatoru Çimiskes´e dayanmaktadır. Çemişgezek, tarih boyunca Hititler, Romalılar, Urartular, Bizanslar ve Araplar tarafından yerleşim birimi olarak kullanılmıştır. Malazgirt Zaferinden bu yana ise Türk yurdudur. 1925 senesinde Dersim Sancağının kaldırılmasının ardından ilçe, tıpkı diğer kazalar gibi Elazığ´a bağlanmıştır. 25 Aralık 1935 tarihli 2885 sayılı kararnameyle birlikte çeşitli vilayetler toplanarak Tunceli şehri oluşturulmuştur. Fakat bir süreliğine Elazığ´dan yönetilmeye devam edilmiştir. Daha sonraki düzenlemelerle birlikte ilçe Tunceli´ye bağlanmıştır. İlçenin belediye teşkilatı 1800´lü yıllarda kurulmuştur. Yıl itibariyle Çemişgezek´e bağlı 29 mezra, 33 köy ve 31 köy muhtarlığı bulunmaktadır. Folklor ilçedeki en önemli kültür etkinliklerinden biridir.Ayrıca saz ve üflemeli çalgılar bölge insanı tarafından benimsenip uygulanmıştır. Ahali geçimini ekseriyetle tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İş olanaklarının kısıtlı olması hasebiyle bölge göç vermektedir. Çemişgezek otobüs bileti Tunceli merkezinden temin edilebilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Çemişgezek Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus