Amasra Gezilecek Yerler

11 ay Önce
339 kez okundu.
amasra-kucuk-liman-amasra-com-tr

Mavi ve yeşilin  vermiş olduğu huzuru sonuna kadar hissedebildiğiniz, eşsiz doğal güzelliklere ve plajlara sahip olan aynı zamanda eski bir Antik bölgede yer aldığı için tarihi yapılarca zengin bir liman beldesi Amasra. Roma,  Bizans, Ceneviz, Osmanlı dönemlerine ait kalıntılara sahip olmasıyla sizi eski zamanlara yolculuğa çıkaracak kadar zengin bir ilçe. Küçük sevimli Amasra’nın doğa harikası plajlarında denize girebilir, tekne turlarına katılabilir, gün batımını izleyebilirsiniz.  Amasra’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerleri aşağıda sizler için sıraladık.

İstanbul’a yaklaşık olarak 6 saat, Ankara’ya 3 buçuk saat uzaklıkta bulunan Amasra’ya ulaşmak için bireysel arabanızı kullanabilir veya en uygun otobüs fiyatlarından yararlanmak için www.biletim.com.tr‘ yi ziyaret edebilirsiniz.

 


İncelemeler;

  • Kemere Köprüsü
  • Tavşan Adası
  • Amasra Kalesi
  • Ağlayan Ağaç
  • Amasra Müzesi
  • Çekiciler Çarşısı
  • Kuşkayası Yol Anıtı
  • Barış Akarsu Heykeli
  • Amasra Çakraz Plajı
  • Amasra İnkumu Plajı

 


 

 

Kemere Köprüsü

Eski bir antik yerleşim merkezi olan Amasra’da  pek çok tarihi kalıntı görmeniz mümkün, Amasra’nın simgelerinden biri olan Kemere Köprüsü ile bir anda Roma Dönemine uzanıyoruz. Roma döneminde  büyük kaya parçaları ile yapılan köprünün ayağında  bir savaşı temsil eden kabartma bulunmaktadır. Kendinizi Roma döneminde hissetmenizi sağlayacak olan bu köprünün üzerinden muhakkak geçmeli ve fotoğraf çekmelisiniz.

 

kemere köprüsü

Kemere köprüsü

Kemere

Kemere

 

 

Tavşan Adası

Adanın ismi neden Tavşan adasıdır?

Çünkü bu adada sevimli küçük tavşanlar yaşamaktadır.

Kemere köprüsünün karşısında yer alan Tavşan adası Amasra’nın önemli bir adasıdır. Diğer adaların kara ile bağı bulunurken Tavşan adasına sadece tekne ile ulaşım sağlanabilmektedir. Düzenlenen tekne turlarından birine katılmanızı ve adaya ulaşmanızı öneririz. Ulaştığınızda Bizans kilisesi ve manastır göreceksiniz. Tarihi yapıları inceleyip fotoğraflamanızı öneririz.

amasra-tavsan-adasi

 

 

Amasra Kalesi

Amasra’nın sizi yeşile ve maviye doyuran o efsane manzarasını en iyi şekilde görebileceğiniz bir izleme noktası olarak betimlenebilir Amasra Kalesi. Kaleye ulaşmak için biraz yokuş çıkmanız gerekecek ama emin olun buna deyecek! İnşası Roma döneminde gerçekleşen kale, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli yapılanmalardan geçmiş ve varlığını koruyarak günümüze ulaşmıştır.

Sormagir Kalesi ve  Zindan Kalesi olmak üzre iki bölümden oluşan Amasra kalesini muhakkak ziyaret etmeli eşsiz güzellikteki Amasra’yı kaleden seyretmelisiniz.

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

 

 

Ağlayan Ağaç

Amasra Kalesini gezdikten sonra tekrar biraz yokuş çıkmanız gerekecek bu kez Ağlayan Ağaç için!

Ağlayan Ağaç Hikayesi

Bir servi ağacının hikayesi aslında… Yaklaşık 300-350 yaşlarında olduğu tahmin edilen ağaç, denizden ve havadan aldığı nemi yaprakları aracılığı ile dışarı akıtmaktadır bu sebeple ismi Ağlayan Ağaç olarak bilinmektedir. Ağlayan ağacın yaprakları aracalığı ile attığı bu nemi görmek için gezinizi nisan-mayıs aylarına denk getirmeniz gerekecektir. Ağlayan ağacın altındaki çay bahçesinde çayınızı yudumlarken Amasra’nın büyülü manzarasına birde buradan bakmanızı öneririz.

ağlayan ağaç

Ağlayan Ağaç

 

Amasra Müzesi

Amasra doğasıyla olduğu kadar farklı pek çok uygarlığın yaşayıp izler bıraktığı antik bir yerleşim alanı olmasıyla oldukça önemlidir. Tarih ilginizi çekiyorsa ve bir nevi zaman kapsülü işlevi gören müzeler sizi büyülüyor ise Amasra’nın tarihinde etkileri olan Roma,  Bizans, Ceneviz, Osmanlı izlerini görmek için Amasra Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

 

Tarihi Çekiciler Çarşısı

Ahşap oymacılığı, ahşap eşyalar bazılarımız için tutkudur. Amasra’nın merkezinde yer alan Tarihi Çekiciler Çarşısı hediyelik ahşap eşyaların satıldığı minik bir çarşıdır. Bu sevimli çarşıda keşif yürüyüşü yapıp ahşap oymacılarının sanat ürünlerini inceleyebilir sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz.

amasra-hediyelik

amasra-hediyelik

Çekiciler çarşısı

Çekiciler çarşısı

 

Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra’da antik izleri görebileceğiniz başka bir yapı; Kuşkayası Yol Anıtı. Anıtı incelediğinizde göreceğiniz kayalara oyulmuş kafası olmayan bir insana ait heykel ve kartal figürüdür. Roma imparatorluğunun gücünü temsil ettiğini düşündüren Anıtın benzeri Anadolu’da bilinmemektedir.

Kuşkayası Anıtı

Kuşkayası Anıtı

 

Barış Akarsu Heykeli

Tabi ki Türk Rock müziğinin önemli isimlerinden kişiliği ve şarkıları ile bizleri büyüleyen fakat çok genç yaşta aramızdan ayrılan Barış Akarsu’nun memleketi olan Amasra’dan bahsederken Barış Akarsu’dan bahsetmeden geçemeyiz. İsminin verildiği parkta;

Prof. Tankut Öktem tarafından yapılan Barış Akarsu heykeli 29 Haziran 2008’de dikilmiştir.  Tankut Öktem;

Barış Akarsu; görünümü, ahlaki nitelikleri ile örnek oluşturan ve yorumlarıyla çok önemli iki sanatçımızı bizlere tekrar yaşatan birisiydi. Dolayısıyla bir anlamda doğru sanatçıları ödüllendirmek adına sevgiyi ve dürüstlüğü anıtlaştırmak için doğduğu yere Amasra’ya heykelini yapıyorum.

Bizce de çok yerinde bir heykel olmuş,  görmenizi öneririz.

Barış Akarsu

Barış Akarsu

 

Amasra Çakraz Plajı

Amasra’nın sizi maviye doyuran berrak denizinin keyfine Çakraz Plajında varabilirsiniz. Kumsalı oldukça güzel olan plajda denize girerek serinleyebilir altın rengi kumlara uzanıp hayallere dalabilirsiniz.

Çakraz

 

Amasra İnkumu Plajı

Uzun kumsalı, berrak ve ışıl ışıl denizi ile İnkumu Plajı doğanın adeta bir efsanesi. Denize girmek için tercih edilebilecek güzel bir seçenek olmasının yanında plajın arka kısmında bulunan ormanın denizle buluşumu doğa şaheseri yaratıyor adeta. Mavi ve yeşilin huzurunu hissetmeniz için plajda yürüş yapmanızı ve denize girmenizi öneririz.

 

inkumu

 

 

Amasra’dan Ne Alınır?

Amasra’dan dönmeden önce tarihi Çekiciler Çarşısından hediyelik eşyalar alınır.

Amasra’da Ne Yenir?

Amasra’da balıklar günlük olarak tutuluyor istediğiniz balığı taze bir şekilde yeme şansına sahipsiniz. Fakat bizim size önerimiz enfes Hamsi veya kalkan balığını tercih edin çünkü burası Karadeniz’e kıyısı bulunan bir liman kenti! Balığın yanında taptaze doğal  ve sizlere görsel bir şölen sunan Amasra salatası yemeden dönmeyin!

Amasra Salatası

Amasra Salatası

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.