Ayder Yaylası

2 sene Önce
874 kez okundu.
b56f3dc2c75defc58f4eda25eb75ae26

Son zamanlarda hepimizin istediği şehrin gürültüsünden doğanın kucağına koşarak huzur bulmak. Bunun için gidilecek en güzel yerlerden biridir Ayder Yaylası.  Yaylaya doğru çıkmaya başladıkça modern hayatın gürültüsünün çok uzaklarda kaldığını hissedeceksiniz.  Yüksek dağlar arasından uzayıp giden yol ile birlikte Rize’ye özgü şirin dağ evleri, çay toplayan sevimli teyzeleri, yeşilin başka yerde göremeyeceğiniz tüm tonları, tarihi taş köprüleri, gürül gürül akan deresi, yoğunlaşan sis bulutlarıyla birlikte görsel şölenin bir parçası da sizin hayran bakışlarınız oluverir..

Ayder Yaylası’nın olduğu bölümdeki vadi bal ormanları olarak bilinmektedir. Hemen fotoğraf makinelerinize sarılabilirsiniz çünkü burada çekeceğiniz her fotoğraf kartpostal etkisi yaratıyor. Keşfe başlamak için ladin ve kayın ağaçlarının arasında yürüyüş  yapmak doğru bir adım olacaktır.

 

b0308b4725e147cb8ec89afdd4338510

1. Ayder Yaylası Hakkında

Kuruluşu 1300 lü yıllara kadar dayandığı bilinen Ayder Yaylası Halalılar tarafından kurulmuştur. Eğer Ayder yaylasına geldiyseniz kayın ve ladin ağaçlarının görsel şöleni karşılayacak sizleri. Başka bir yerde çok zor görebileceğiniz bir renk cümbüşünün içinde olacaksınız.

Ayder hem doğal güzelliği hem de sunmuş olduğu konaklama imkanıyla oldukça büyüleyici bir yayla. Yayla’nın sahip olduğu termal tesislerde konaklayabiliyorsunuz. Kavurma, laz böreği, mıhlama, burada inanılmaz güzel yapılıyor. Karadeniz’e özgü mıhlamanın keyfine bulutların içindeki Ayder Yaylası’nda varmak kulağa nasıl geliyor? Ayder’de akşamları da gündüzleri olduğu kadar keyifli tulumlu, kemençeli  Karadeniz müzikleriyle ortamın ambiyansını fazlasıyla hissedebiliyorsunuz.

Yeşilin tüm tonlarını görebileceğiniz Ayder Yaylası Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınması gereken 200 ekolojik yer arasında gösterilmiştir.

 

2- Ayder Yaylası Nerede ?

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda bulunan bir  yayladır. Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçesine bağlı Güroluk, Kaplıca, Aşağı Şimşirli ve Yukarı Şimşirli köylerinin ortak yaylasıdır.

 

3- Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir ?

 

2ca7e2345eac551d22213ba5b838f478

Ayder Yaylasına en ekonomik yoldan ulaşmak için  Biletim’in sizlere sunduğu otobüs biletinden faydalabilirsiniz; https://www.biletim.com.tr/camlihemsin-otobus-bileti/ veya

Trabzon’a uçakla ulaşım sağlayabilir, havaalanından kalkan dolmuşlar ile Rize’nin Pazar ilçesine gelebilir, buradan 30 dk da bir kalkan Ayder dolmuşlarına binerek Ayder’e ulaşabilirsiniz. Ayder Rize arası mesafe yaklaşık 57 dakika sürmektedir. (Rize pazar ilçesinden)

4- Ayder Yaylası Yapılacaklar?

 Gelintülü Şelalesi

Rize-Photos-22

Yeşil yamaçlardan aşağı doğru süzülerek aktığı için Gelin Tülü Şelalesi olarak anılan şelale Ayder Yaylasında görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Sık ağaçlar arasında şelalenin duruşu oldukça huzur verici durmaktadır.

Ayder Yaylasını  ve Çevreyi Keşfetmek

99d1f0f9441d341f979b4d8ee0f7e515

Yaylada yürüyüşler yapıp doğanın huzuruna varmak keşfin en başında gelmektedir.

Ayder daha yukarıda olan pek çok yaylanın da gidiş noktası üzerinde. Bu avantajdan faydalanıp Ayder’de konaklayarak doğal güzelliğiyle büyüleyen pek çok yaylayı gezebilirsiniz.  Ahşap evlerin yamaca paralel olarak sıralandığı Avusor Yaylası bunlardan sadece biri. Bulutların içerisinde ki Pokut Yaylası’da doğanın huzuna varabileceğiniz bir başka uğrak noktası. Kaçkar Dağlarının eteğindeki  Kavron Yaylaları, Kaçkar dağlarındaki buzul gölleri yürüyüş rotanız içinde olmalıdır. Yürüyüş esnasında yağan yağmurun ve etrafa yayılan toprak kokusunun  tadını çıkarmayı unutmayın!

 

Ayder Yaylası Kaplıcaları

 

10666,aydermerkezjpg

50 derece sıcaklığındaki suyu şifalı olan bir Kaplıca!

Kaplıca renksiz, kokusuz, berrak bir suya sahiptir. Romatizma ve eklem ağrıları gibi hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilmektedir, pek çok kişi bu yüzden her sene yaylaya gelmektedir. Ayder Yaylasına gelmişken sizde kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz.

 

 

5- Ayder Yaylası’da  Ne Yenir Ne İçilir ?

958ef4cf63f102e81242f5588c3da46c

Ayder Yaylasına özgü yiyebileceğiniz yemekler oldukça çeşitli sizlere hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz bizden söylemesi;

Çılbır, Hamsi Buğulama, Hamsi Kuşu, Korkoto Çorbası, Lahana Çorbası, Hamsi Çorbası, Fasulye Çorbası, Minci, Muhlama, Fasulye Tavalısi, Turşu Kavurma, Pazı Kavurması, Çumur, Ekşaşi, Pekmezli Asude, Laz Böreği, Enişte Lokumu, Kabak Sütlacı, Pepeçura,Paluze..

Yaylacı Cafe Restoran, Yılmaz Cafe, Doğa Resort Hotel Restoran, Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yeri yöresel Ayder yemeklerinden yiyebileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır.

6- Ayder Yaylası Nerede Kalınır?

m9fu2t278ytcgt8ua07z

Ayder Yaylası otelleri bakımından oldukça şanslısınız çünkü oldukça fazla seçenek mevcut; Ayder Yaylası pansiyon, apart, dağ evi gibi çeşitli konakla imkanlarına sahipsiniz. Ayder Yaylası kamp yapmak isteyenler için de  bir alan sunuyor. Dilerseniz çadırınızı kurabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.