Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir ?

2 sene Önce
1403 kez okundu.
3_20150104_001044

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi

1834’te inşa edilen Eski Çırağan Sarayı, neoklasik kültürün İstanbul peyzajına eklenen en erken temsilcilerindendir ve Sultan II. Mahmut’un geniş reformlarının adeta bir simgesidir.

Sarayın mimarisi o dönemde Boğaziçi ortamında çok farklı, hatta aykırı bir etki uyandırmıştır. Elimizde buna ilişkin sadece bazı tanımlamalar ve gravürler bulunmaktadır. Merkezde duran esas bölüm ile buna iki yönden ekli, uzun yan kanatlar sarayın kompozisyonunu belirlemektedir.

Ortadaki yapı, sütunlu girişi, üçgen alınlığı ve detaylarıyla dönemin Fransız mimarisine yoğrulmaktadır. Paris saraylarının ve kiliselerinin birçok özelliği burada Osmanlı sarayına yansıtılmıştır. Yan kanatlarda, zemindeki uzun sütun dizilerinin gölgeli derinliği ile üst katların doluluğu arasında hassas bir denge sağlanmıştır.

Modern çizgilere sahip orta bina ile yandaki geleneksel ahşap kısımlar eski ve yeniyi birbirine bağlamaktadır; Eski Çırağan, Osmanlı yalı-saray uygulamasının kuşkusuz en iddialı örneklerinden biri konumundadır.

slider_istciraganpalacekempinskiandbosphorusl

Çırağın Sarayında kahvaltı Fiyatları

Çırağan Sarayı’nda kahvaltı her pazar 12:00 ile 16:00 arasındadır. Ücret olarak kişi başı kahvaltı fiyatı 195 TL’dir. 6-11 yaş arasına %50 indirim uygulanmakta ve 0-5 yaş arasına ise ücretsiz servis yapılmaktadır. Ayrıca çocuklar için maskot eşliğinde oyun odaları bulunmaktadır.

img_20150327_100942-1024x1024

Çırağan Sarayında Düğün Fiyatları

Sarayda düğün fiyatları oldukça yüksek maliyetlidir. Davetlerde kişi başı yemek için 600 TL gibi bir rakam alınmaktadır.Düğün için seçilen malzemeler 20 bin ile 300 bin TL arasında bir bedel tutabilmektedir. Orkestra için 50 bin ve kamera içinse 7 bin TL gibi bir rakam alınmaktadır.

ciragan-sarayi-dugun-9

Çırağan Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Çırağan Sarayı İstanbul Beşiktaş ilçesine bağlı Çırağan Caddesi’nde bulunmaktadır.

Çırağan’a İstanbul’un pek çok noktasından kolaylıkla ulaşım mümkündür. Beşiktaş, Kabataş, Taksim, Sarıyer’den hareket eden İETT otobüsleri ile Çırağan’a ulaşım mümküm olmaktadır.

Aynı zamanda Ortaköy, Kuruçeşme, Beşiktaş’tan kısa bir yürüyüşle Çırağan’a ulaşabilirsiniz.

ciragan-sarayi

 

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.