Kanlıca Gezilecek Yerler

2 ay Önce
135 kez okundu.
Kanlıca

Kanlıca’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un güzelliğini görmeyen ne çok insan var… Hep bir koşuşturmaca içinde geçiyor yaşam bu esnada zamanın hızlı geçtiğini fark edemiyoruz bile. Tüm bu koşuşturmacanın içinde durup nefes almalısınız; kendinize zaman yaratın! Keşfetmenin keyfini hissettiğinizde eminiz zaman çok daha anlamlı geçecek.

Kadiköy’den Kanlıca’ya Nasıl Gidilir?

Kanlıca Kadiköy otobüs ile biraz uzun sürse de 15 F numaralı İETT ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar’dan Kanlıca’ya Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Kanlıca’ya ulaşmak için 15 numaralı İETT otobüsüne binebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden kişisel arabanızla İstanbul’a ulaşım sağlayabilirsiniz ya da artık https://www.biletim.com.tr/istanbul-otobus-bileti/  den bir bilet almak kadar uzağınızda İstanbul.

Kanlıca Hakkında

Boğazın incisi, huzurun adı Kanlıca…

Kanlıca’da nereye gidilir? Neler yapılır? Kanlıca’da gezilecek yerler nereler?

Öncelikle biraz Kanlıca’dan bahsetmek istiyoruz sizlere…..

Kanlıca denildiğinde herkesin aklına yoğurdun geldiğini biliyoruz fakat Kanlıca’yı sadece yoğurttan ibaret düşünmek bu küçük kasabaya fazlasıyla haksızlık olacaktır.Mavinin huzurunu size sonuna kadar hissettiren bir sahile sahip Kanlıca vapur ve boğaz ile bütünleşmiş bir kasabadır. Sahilden denize doğru baktığınızda kayıkların sanki gökyüzüne karıştığını görebileceğiniz, İstanbul Boğaz Köprüsü‘nün ihtişamını izleyebileceğiniz keyifli bir yer.

Kanlıca İskele

Kanlıca İskele

Boğaza karşı konumlanmış tarihi yalıların görüntüsünün sizleri büyülediği, ara sokak turu yaptığınızda eski İstanbul’u görebileceğiniz balıkçı kasabası. Şimdi gelin Kanlıca’ya biraz daha yakından bakalım;

Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir?

Tabi ki 1870 yılından beri hizmet veren tarihi Asırlık İsmail Ağa‘da. Kanlıca vapur iskelesi Asırlık İsmail Ağa’nın hemen yan tarafında bulunmaktadır.

ismail_aga_kahvehanesi_kanlica

İsmail Ağa Kahvehanesi

kanlıca yoğurdu

Kanlıca yoğurdu

Kanlıca Yoğurdunun Özelliği Nedir?

Hemen söyleyelim asırlık kanlıca yoğurdu pudra şekeriyle birlikte ve tabi ki Asırlık İsmail Ağa’nın muhteşem manzarası eşliğinde sunuluyor. Asırlık Kahvehanenin ahşap ambiyasında içinde dalga sesleri eşliğinde boğazı izleyerek düşüncelere dalmak yoğurdun en güzel yönü bizce.

Kanlıca Gezilecek Yerler

Asırlık İsmail Ağa’da yoğurdunuzu yedikten sonra, Magos Fatihi olarak tanınan İskender Paşa tarafından inşa ettirilen ve Osmanlı mimarisinin örneğini oluşturan Tarihi İskender Paşa Camini görmenizi öneririz.

İskender Paşa Cami

İskender Paşa Cami

Kanlıca’da gezilmeden dönülmeyecek diğer bir yer olan Mihrabad Korusu’na gitmenizi öneriyoruz.İstanbul boğazını seyredebileciğiniz bir seyir noktası adeta.

mihrabat korusu

mihrabat korusu

Eşsiz görkemi ile İstanbul Boğazı’nın yanında korunun yeşili de sizleri büyüleyecektir. Korunun içinde bir de Mihrabat Kasrı bulunmaktadır.  Mihrabat Korusu’nda boğazı izlerken Yahya Kemal’in şiirinin;

Günler kısaldı… Kanlıca’nın ihtiyarları

Bir bir hatırlamakta geçen sonbaharları.

Yalnız bu semti sevmek için ömrümüz kısa…

Yazlar yavaşça bitmese, günler kısalmasa…

Dizelerini anımsamanızı ve boğazı birde şiirini hissederek seyretmenizi öneririz. Koruda yürüyüş, kavaltı yapabilir fotoğraf çekebilirsiniz. Korudan aşağıya doğru yürüyerek inerken tarihi Osmanlı cumbalı evlerini göreceksiniz… Tarihi dokusunu kaybetmemiş sokaklarını turlarken eski İstanbul’u hissedeceksiniz.

Kanlıca sokakları

Kanlıca sokakları

Kanlıca’da Ne Yenir?

Kanlıca bir sahil kasabası dolayısıyla aklımıza hemen balık geliyor sizlere önermek için. Tabi ki balık yiyebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip olan Kanlıca Yakamoz Restaurant sahilde bulunmaktadır. Boğaz manzarası eşliğinde taptaze balıklarınızı yerken eminiz ki çok keyif alacaksınız. Yakamoz Restoran sadece bir balık restoranı değil eğer sabah saatlerinde Kanlıca’ya adım attıysanız güzel bir Kanlıca kahvaltısı da yapabilirsiniz.. Kahvaltınızı ederken veya balığınızı yerken kayıkların mavideki salınımını seyretmenin keyfine varmanız dileğiyle.

Yakamoz

Yakamoz

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.