Kanlıca Gezilecek Yerler

1 hafta Önce
46 kez okundu.
Kanlıca

İstanbul’un güzelliğini görmeyen ne çok insan var… Hep bir koşuşturmaca içinde geçiyor yaşam bu esnada zamanın hızlı geçtiğini fark edemiyoruz bile. Tüm bu koşuşturmacanın içinde durup nefes almalısınız; kendinize zaman yaratın! Keşfetmenin keyfini hissettiğinizde eminiz zaman çok daha anlamlı geçecek. Türkiye’nin her yerinden kişisel arabanızla İstanbul’a ulaşım sağlayabilirsiniz ya da artık  www.biletim.com.tr  den bir bilet almak kadar uzağınızda İstanbul.

 

Boğazın incisi, huzurun adı Kanlıca…

Kanlıca’da nereye gidilir? Neler yapılır? Kanlıca’da gezilecek yerler nereler?

Öncelikle biraz Kanlıca’dan bahsetmek istiyoruz sizlere…..

 

Kanlıca denildiğinde herkesin aklına yoğurdun geldiğini biliyoruz fakat Kanlıca’yı sadece yoğurttan ibaret düşünmek bu küçük kasabaya fazlasıyla haksızlık olacaktır.Mavinin huzurunu size sonuna kadar  hissettiren bir sahile sahip Kanlıca. Sahilden denize doğru baktığınızda kayıkların sanki gökyüzüne karıştığını görebileceğiniz, İstanbul boğaz köprüsünün ihtişamını izleyebileceğiniz keyifli bir yer.

 

Kanlıca İskele

Kanlıca İskele

 

Boğaza karşı konumlanmış tarihi yalıların görüntüsünün sizleri büyülediği, ara sokak turu yaptığınızda eski İstanbul’u görebileceğiniz balıkçı kasabası. Şimdi gelin Kanlıca’ya biraz daha yakından bakalım;

 

Kanlıca yoğurdu nerede yenir?

 

Tabi ki Asırlık İsmail Ağada. Kanlıca’da vapur iskelesinin hemen yan tarafında denize sıfır konumda olan tarihi bir yer burası.

 

 

ismail_aga_kahvehanesi_kanlica

İsmail Ağa Kahvehanesi

 

kanlıca yoğurdu

Kanlıca yoğurdu

 

Nedir bu Kanlıca yoğurdunun özelliği? dediğinizi duyar gibiyiz.

Hemen söyleyelim yoğurdun pudra şekeriyle birlikte ve tabi ki Asırlık İsmail Ağa’nın muhteşem manzarası eşliğinde yenmesi..

Asırlık İsmail ağada yoğurdunuzu yedikten sonra, Magos Fatihi olarak tanınan İskender Paşa tarafından inşa ettirilen ve Osmanlı mimarisinin örneğini oluşturan Tarihi İskender Paşa Camini görmenizi öneririz.

 

İskender Paşa Cami

İskender Paşa Cami

 

Kanlıca’da gezilmeden dönülmeyecek diğer bir yer olan Mihrabad Korusu’na gitmenizi öneriyoruz.İstanbul boğazını seyredebileciğiniz bir seyir noktası adeta.

mihrabat korusu

mihrabat korusu

 

Eşsiz görkemi ile İstanbul boğazının yanında korunun yeşili de sizleri büyüleyecektir. Korunun içinde bir de Mihrabat Kasrı bulunmaktadır.  Mihrabat korusunda boğazı izlerken Yahya Kemal’in şiirinin;

Günler kısaldı… Kanlıca’nın ihtiyarları

Bir bir hatırlamakta geçen sonbaharları.

Yalnız bu semti sevmek için ömrümüz kısa…

Yazlar yavaşça bitmese, günler kısalmasa…

Dizelerini anımsamanızı ve boğazı birde şiirini hissederek seyretmenizi öneririz. Koruda yürüyüş, kavaltı yapabilir fotoğraf çekebilirsiniz. Korudan aşağıya doğru yürüyerek inerken tarihi Osmanlı cumbalı evlerini göreceksiniz… Tarihi dokusunu kaybetmemiş sokaklarını turlarken eski İstanbul’u hissedeceksiniz.

 

Kanlıca sokakları

Kanlıca sokakları

Kanlıca’da ne yenir?

Kanlıca bir sahil kasabası dolayısıyla aklımıza hemen balık geliyor sizlere önermek için. Tabi ki balık yiyebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip olan Yakamoz Restoranda.  Boğaz manzarası eşliğinde taptaze balıklarınızı yerken eminiz ki çok keyif alacaksınız. Yakamoz Restoran sadece bir balık restoranı değil eğer sabah saatlerinde Kanlıca’ya adım attıysanız güzel bir boğaz kahvaltısı da yapabilirsiniz.. Kahvaltınızı ederken veya balığınızı yerken kayıkların mavideki salınımını seyretmenin keyfine varmanız dileğiyle..

 

Yakamoz

Yakamoz

E-Bültene Abonelik



Sosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.