Manavgat Şelalesi Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir ?

2 sene Önce
2096 kez okundu.
antalya-manavgat-selalesi-tatil-mekani-gezilecek-yerleri-seyahat-ve-gezi-rehberi

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir.

Antalya’ya 72 km mesafede bulunmaktadır. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını da bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3–4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelmektedir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akmaktadır. Ayrıca Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı kaynağı, Oymapınar barajı yapıldıktan sonra baraj gölü içinde kalmıştır.

Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları mevcuttur. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkânını sunmaktadırlar. Ayrıca yakın çevrede bulunan çay bahçelerinden içecek bir şeyler alıp manzaraya karşı çayınızı da içebilirsiniz.

manavgat-selalesi

Manavgat Şelalesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Yol tarifi olarak Manavgat Şelalesi Adını taşıdığı Antalya’nın Manavgat ilçesinden almış olup Yaklaşık 80 kilometre uzaklığındadır. İlçeye uzaklığı ise en fazla 4-5 kilometredir. Araç ile gidecekseniz 10-15 dakikada ulaşmanız mümkündür. Aracınız yoksa ilçe merkezinden taksi tutabilir veya dolmuşa da binebilirsiniz.

manavgat-selalesi-turist

Manavgat Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Aslında bakarsanız bu tarz doğa harikası gibi yerler için ücret alınması pek hoş bir davranış olmasa da ziyaretçi akımı çok olduğundan dolayı ve ziyaret sonrası temizlik durumu gibi şeylerle karşılaşıldığından ötürü giriş ücreti alınmaktadır. 2016 yaz döneminde 5 TL olarak kabul edilmişti.

manavgat_selalesi_giris_ucretine_zam_h4484

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.