Cumalıkızık Köyü’ne Yolculuk

9 ay Önce
361 kez okundu.
2c8bace9f1abf2d285881e7b3564d3e5

 

1. Cumalıkızık Hakkında

e821d360aa95d10200a555058fe1f0b1

Cumalıkızık  700 yıllık özgün mimari dokusunu kaybetmeden günümüze gelmeyi başarmış Otantik bir Kızık köydür. Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden biri olan Cumalıkızık Köyü’nde Bizans döneminden kalan bir kilisenin bulunması, bizleri köyün Osmanlı Dönemi öncesinde de bir yerleşim merkezi olduğu bilgisine ulaştırıyor. Günümüzde Cumalıkızıklılar köyde Osmanlı dönemindeki mimari yapıya sahip evlerlede yaşamlarını sürdürmektedirler.

Cumalıkızık’ın 700 yıldır bozulmayan yapısı ve Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu açısından önemli bir yer tutması sebebiyle 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne kabul edilmiştir.

2. Cumalıkızık Nerede ?

Cumalızık Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bulunmaktadır.

3. Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir ?

İstanbul Cumalıkızık yaklaşık bir buçuk saat sürmekte Bursa merkezden  Cumalıkızık’a gitmek isterseniz 20 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır.

Otantik Cumalıkızık Köyü’ne kendi kişisel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi Bursa’ya şehirler arası otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

En ucuz Bursa otobüs bileti fırsatından faydalanmak için; https://www.biletim.com.tr/bursa-otobus-bileti/. Terminalinden 38 numaralı otobüs ile kent meydanına ulaşıp buradan Cumalıkızık’a giden dolmuşlara binip köye ulaşmanız da mümkün.

4. Cumalıkızık Gezilecek Yerler ?

Cumalıkızık Ara sokak Turu

3b10dfcf51ab1a6ba1dbfa6abc1ac246

Modern zamanlardan kopup Osmanlı döneminde yaşadığınızı hissettirecek Cumalıkızık Köyü’nün sokakları sizleri otantik bir yolculuğa çıkarıyor.. Köyün  bozulmamış rengarenk nostaljik evleri, çınar ağaçlı köy meydanı, taş döşemeli dar sokakları, köyün hemen hemen her tarafında bulunan el yapımı objeleri, reçelleri, erişteleri…

Küpeli Ev

24

Köyde UNESCO Derneği Proje Uygulama Evini bulunmaktadır; Küpeli Ev. Evin ismi bahçesindeki küpeli çiçekten gelmektedir. 3.5 TL karşılığında evin içine girip gezebiliyorsunuz. 2 katlı olan ve oldukça yaşlı olan evin içinde Kızıklara ait kıyafetler, eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalar yüzlerce yıl öncesindeki kültür ve yaşayış hakkında sizlere bilgi vermektedir.

Kınalı Kar Dizisinin Çekildiği Tarihi Konak

Bir zamanların popüler dizisi Kınalı Kar! Pek çok kişinin dizinin ambiyansından etkilenip köyü gezmeye geldiği bilinmektedir. Mavi, mor, sarı ahşap-kerpiç tarihi evler kimin ilgisini çekmiyor ki! Dizisinin çekildiği Konağın ismi Cumalıkızık Bulanlar Konak, Konağı ziyaret edip fotoğraf çekebilirsiniz.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi

vekfgrwhjkrtjp56puk5julm5r7

700 yıllık tarihi detaylı bir şekilde görelim diyorsanız; Etnografya Müzesi sizleri bekliyor.

18, 19 ve 20.yy’lara ait etnografik malzemelerin bulunduğu  aynı zamanda çeşitli yazı ve resimlerle Kızıklara ait düğün, sünnet, kına gecesi gibi yerel kültürün de gözler önüne serildiği  bu müzeyi muhakkak incelemelisniz.

Tarihi Cin Aralığı

maxresdefault

Cin aralığı aslında daracık bir yol ve bir efsanesi var. Efsaneye göre; Kurtuluş savaşı döneminde Yunanlılar köyü basar ve Cumalıkızıklıları camiye toplayıp camiyi yakmaya karar verirler. Köylüler ise  bir şekilde camiden kaçmayı başarırlar. Ufak bir aralık olan ve ancak bir insanın yan yana geçebileceği kadar büyüklükte olan aralık sokak girişinden bakıldığında fark edilememektedir. Köylüler, bu dar aralıktan geçip Türk askerlerinin olduğu tepeye ulaşırlar. Yunan askerleri ise bu işe bir anlam veremez ve bu kesin cinlerin işi diye düşünürler. Bu sebeple buranın ismi Cin Aralığıdır. Cumalıkızık geziniz esnasında Cin aralığından geçip burada bir fotoğraf çekilmek köyde yapılacaklar arasında..

5. Cumalıkızık Ne Yenir ? Ne İçilir ?

Cumalıkızık Köy Kahvaltısı

İstanbul’a yakın olması büyük avantaj! Sadece bir haftasonu bile otantik köy atmosferinde kahvaltı yapmak için gidebileceğiniz şirin bir köy. Pek çok aile evini kahvaltıcı haline dönüştürmüş.

f5ee00c6f4d7b64aeb1caf2ed06168fb

Keyifli bir şekilde kahvaltı edebileceğiniz mekan önerilerimiz;

Taşev Restaurant

Tarihi Saklı Konak

Cumalıkızık Nazar Gözleme Evi

Mavi Boncuk Konuk Evi

Tarihi Bulanlar Konak

6. Cumalıkızık Alışveriş

 

wfdfw

Asırlık çınar ağaçlarının bulunduğu Köyün hemen meydanında köylülerin tezgahları bulunuyor; envai çeşit meyve, ev yapımı erişteler, tarhanalar, salçalar, ballar ve reçeller kesinlikle alabilecekleriniz arasında. Herşey o kadar renkli ve göze hoş geliyor ki ne alacağınız konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Köylülerin yine el yapımı olarak satışa sunduğu şallar, patikler, tepsiler, objeler, magnetler gibi seçenekler de mevcut. Bu tezgahlarda vakit geçirirken Cumalıkızıklı teyzelerle sohbet etmek ve köy hakkındaki efsaneleri onların ağzından dinlemek inanılmaz keyifli!

7. Cumalıkızık Köyü’nde Nerede Kalınır? Cumalıkızık Otelleri

 

Bulanlar-Konak-Butik-Otel-Cumalikizik-1

Cumalıkızık Köyü’nü gezmek için 2-3 saat oldukça yeterli bir süre. Yani köy günübirlik gezmek için uygun fakat siz yine de konaklamak isterseniz Mavi Boncuk Konuk evi ve Bulanlar Pansiyon  iyi bir seçim olacaktır.

 

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.