Tarih Kokan Şehir Bursa

11 ay Önce
352 kez okundu.
Bursa-Trilye

Tarih kokan şehirleri gezmek sizi büyülüyor ise ve daha önce hiç Bursa’ya gitmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Tarih boyunca pek çok uygarlığın yaşadığı bölge olan Bursa; ünlü Lidya Kralı Krezeus/Karun  diğer ismiyle Aslan Kral dönemine şahitlik etmiş, Karun’un Pers hükümdarı Keyhüsrev tarafından  hezimete uğratılmasından sonra Aslan Kral bölgenin hakimiyetini Persler’e kaptırmıştır.

Daha sonra Bursa bölgesinde Bithynia Devleti kurulmuş,Bithynia da  MÖ. 74 yılında Romanın egemenliği altına girmiştir.

Bir süre Roma ve Bizans hegomonyasında bir şehir olarak oluşumunu devam ettirmiş Bursa ve daha sonra 1080 yılında Türkler Bursa bölgesine gelmiş. 1326 yılında da Orhan Gazi tarafından Osmanlı topraklarına bağlanmıştır.

Bursa’nın  tarihinden kısaca bahsettikten sonra; bu yazıda Bursa’nın tarihindeki önemli izleri görüp hissedebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz sizlere…

İlk olarak Bursa’nın uygarlıklar tarihine ait pek çok kalıntıyı görmek için Bursa Arkeoloji Müzesi ve Bursa Kent Müzesini muhakkak gezmeniz gerekir.

 

 1.Arkeoloji Müzesi

 

Uygarlıklar Tarihi, arkeoloji, müze

Uygarlıklar Tarihi, arkeoloji, müze

 

2. Bursa Kent Müzesi

 

Müzede özellikle Bizans dönemine ait  pek çok  mimari eser parçaları, seramikler, sikkeler, mezar stelleri   sergilenmektedir.

 

Uygarlıklar Müzesi, Bursa, Kent Müzesi, Tarih

Uygarlıklar Müzesi, Bursa, Kent Müzesi, Tarih

 

3. Tophane Parkı

 

Bursa’nın manzarasının keyfine varabileceğiniz yerdir; Tophane.  Bursa geziniz esnasında tophanedeki cafelerden birinde çay molası verip şehrin manzarasını izlemenizi öneririz.  Ayrıca Tophanenin içinde birbirine yakın konumda bulunan Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi ve Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Saat Kulesi bulunmaktadır.

 

Tophane

Tophane

 

4. Koza Han

 

İlk olarak hanın ismi nereden gelir? Han’ı önemli kılan nedir ? sorularının yanıtlarını veriyoruz sizlere..

 

Eski zamanlarda İpek böceği kozaları bu handa satılırmış dolayısıyla kozalardan sağlanan ipek kumaşlar Bursa’nın tekstilin merkezi halinde gelmesinin doğrudan sağlayıcısı olmuş. Bu sebeple  Hanın ismi Koza Han olmuştur. Günümüzde artık sentetik iplik ve kumaşlar nedeniyle ipekböceği üreticiliği oldukça azalmıştır fakat han hala Bursa ekonomisine katkısını sürdürmektedir.

Koza Han’a geldiğinizde iki katlı hanı gezmenizi, han içerisindeki çeşitli dükkanlardan birinden ( ipek ürünler satan dükkanlar bulunmaktadır) alışveriş yapmanızı, cafelerden birinde  oturup  çay ve simit eşliğinde Koza Han’ın havasını solumanızı öneririz. Oldukça keyif alacağınıza eminiz.

 

Kozahan

Kozahan

 

5. Ulu Cami

 

Bursa tarihinin başka bir örneğini görmek için Ulu Cami’yi listenize eklemelisiniz.

 

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami

 

6. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

Müzenin önemi Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip olmasıdır. Müze Çift beygirli Bursa at arabasından, günümüz çağdaş otomobillerine geçişin hikayesini anlatmaktadır. Otomobilin evrimini görmek isteyen herkesin Tofaş Anadolu Arabaları Müzesini görmesi gerekir. Müzeye giriş ücretsizdir.

 

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Araba Müzesi

Tofaş Araba Müzesi

 

7. Irgandı Köprüsü

 

Arastalı köprü denildiğinde Türkiye’de akla ilk gelen köprü Irgandı Köprüsüdür. Köprü Bursa’nın yıldırım ile Osmangazi ilçelerini bağlamaktadır.

 

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

 

8. Mudanya

 

Bursa’nın tarihi havasını derinden soluyacağınız sevimli ilçesi Mudanya’da ara sokak turu yapmanızı öneririz. Mudanya, ara sokak turu yaparken göreceğiniz eski Rum evlerinin çoğunlukta olduğu Girit Mahallesi, şirin balık restoranları, tarihi evleri ve yeşiliyle sizleri adeta büyüleyecektir.  Sokakları gezerken fotoğraf çekip Girit restoranlarından birinde değişik lezzetler tadabilirsiniz.

 

Mudanya

Mudanya

Önemli olarak  Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasının tanığı olan Mudanya Mütareke evi, görmeniz gereken yerlerin başında gelir.

 

Mudanya Mütareke Evi

Mudanya Mütareke Evi

Ayrıca oldukça güzel olan Mudanya sahilinde yürüyüş yapabilir ve Güzelyalı sahilinde denize girip serinleyebilirsiniz.

Mudanya sokakları

Mudanya sokakları

 

9. Trilye

 

 

Namı diğer Zeytinbağı. Triye’ye geldiğinizde bambaşka bir zamana geldiğinizi hissedeceksiniz. Modern zamanlardan sizi uzaklaştıran bu tarihi kasaba eski bir  Rum yerleşimi haliyle sokaklarında gezerken eski Rum evlerinin ihtişamına kapılmamak mümkün değil. Tarihi kasabanın sokaklarında Tarihi Trilye EvleriDündar EviKemerli Kilise,  Çamlı Kahve, Aya Yani Manastırı, Taş Mektep, Perili Ev göreceğiniz tarihi yapılar arasındaTrilye’nin sıcacık yerli halkı ile iletişime geçip Trilye’nin tarihini onlardan dinleme şansını yakalayabilirseniz sizin için oldukça keyif verici olacaktır. Trilye zeytinbağları ile bu kadar ünlüyken zeytinyağı almadan dönmeyin. Bu eski Rum kasabasında denize girmek farklı bir zamanda denize giriyormuşsunuz hissi yaratacaktır Trilye Plajı’na giderek deneyimleyebilirsiniz.

 

Trilye

Trilye

Taş Mektep

Taş Mektep

Trilye

Trilye

 

10. Gölyazı

 

Gölyazı Uluabat Gölü üzerinde yer alan ada siluetinde bir balıkçı kasabası, bu küçük ada bir köprü ile anakaraya bağlanıyor.

 

Gölyazı

Gölyazı

Gölyazıya geldiğinizde bu şirin balıkçı kasabasını keşfetmek için sokak turu yapmanızı öneririz. Sokaklarda yürürken Rum evlerini, sahili, kayıkların deniz üzerindeki muhteşem görüntüsünü, doğayı ve leylekleri fotoğraflayabilirsiniz. Ağlayan Çınar, Aziz Panteleimon Kilisesi, Apollon Tapınağı  Gölyazı gezinizde muhakkak görmeniz gereken yerler arasındadır  ayrıca sandalla denize açılıp adaya birde uzaktan bakmayı ve çevreyi keşfetmeyi deneyimleyebilirsiniz. Sahildeki şirin balık restoranlarından birinde balık keyfi yapmadan dönmeyin.

 

Gölyazı

Gölyazı

 

11. Cumalıkızık

 

Cumalıkızık Köyüne geldiğinizde Woody Allen’ın  Midnight In Paris filmini yaşıyorsunuz adeta, filmde ana kahramanın bir arabaya binmesi ve bir anda kendisini 1920’lerin Parisin’de bulması gibi Cumalıkızık köyüne girdiğiniz andan itibaren sanki başka bir zamana yolculuk yaptığınızı hissediyorsunuz. Kuruluşunun 1300’lü yıllara kadar dayandığı bilinen köy Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapıyor ve bu dönemde Uludağ çevresinde kurulan 7 kızık köyünden biri.  700 yıl önceye gitmenizi ve tarihi hissetmenizi sağlayacak bu köyün sokaklarında dolaşabilir, cumbalı evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Cumalıkızık Etnografya Müzesi’ni ziyaret edip 18, 19 ve 20.yy’lara ait etnografik malzemeleri görebilirsiniz. Sevimli evlerin bazılarında kahvaltı hizmeti sunulmakta Cumalıkızık köy kahvaltısı yapabilir, küçük hediyelik eşyalar satın alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

 

cumalıkızık

cumalıkızık

Bu Yazıyı Paylaş
E-Bültene AbonelikSosyal Medya’da Biz
Copyright 2016 Biletim.com.tr - Her hakkı saklıdır.