Çaldıran - Gaziantep Otobüs Bileti

Çaldıran Hakkında

Çaldıran Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Van’ın en güzel yönlerinden olan, Çaldıran otobüs bileti satan firmalarıÇaldıran otobüs bilet fiyatlarıÇaldıran otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Çaldıran, Van iline bağlı bir ilçedir. Burası Van’ın en soğuk ilçesidir ve yılın yarısını karla kaplı olarak geçirir. Cumhuriyet dönemi sonrası yerleşim yeri olan Çaldıran, 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Türkiye’de bugüne kadar ölçülmüş en düşük sıcaklık olan -46,4 derece (9 Ocak 1990’da) bu ilçeye aittir. Yeşilliği az olan ilçede yalnızca Tendürek Dağı’nda ağaç bulunmaktadır. Yöre halkının temel geçim kaynağı hayvancılık olmasına karşın, bu alana yeteri kadar önem verilmemesi sebebiyle hayvancılık tükenme noktasına gelmiştir. Yine de bu nüfusunu etkilememiştir zira 1990 yılında 41.000 civarı olan nüfusu, 2015 sayımlarına göre 66.000’e yakındır. 


Çaldıran’a Nasıl Gidilir?

Çaldıran ilçesi, Van il merkezine 106 kilometre uzaklıkta bulunur. Bu soğuk ilçeye gitmek içinse Çaldıran otobüs bileti satın almanız buraya ulaşmak için en rahat yoldur. 


Çaldıran’da Gezilecek Yerler

Çaldıran ilçesi turizm bakımından gelişmiş bir yer değildir. Kışın kar sebebiyle yolları kapalı olan Çaldıran’a yazın gidildiğinde ise hayvancılıktan kaynaklı olarak yüksek rakımlarında güzel meralar bulunmaktadır. 

En Çok Tercih Edilen Çaldıran Rotaları
Gaziantep Hakkında

Gaziantep Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Gaziantep otobüs bileti satan firmalarıGaziantep otobüs bilet fiyatlarıGaziantep otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, .Türkiye´nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir.  Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep´in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep´in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep´in çok zengin bir mutfağı toplamda 300 çeşide yakın yemeği vardır. Yemek çeşidi olarak da en çok yemek çeşidi ile Türkiye´de birinci sırayı alır. Bu mutfak seneler boyunca çeşitli geleneklerin harmanlanmasıyla zenginleşmiştir. Antep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleri ile meşhurdur. Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma, kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Gaziantep mutfağına özgü yemek ve tatlıların sadece çok azıdır

Kentin tam merkezinde tarihî Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde tarihî Naib Hamamı bulunmaktadır.  Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihî han (Bayaz HanBüdeyri Hanı ve Şire Han gibi) bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihî Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı CamiiKurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihî cami yer alır. Bey Mahallesi´nde ise tarihi Antep evleri yer alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi´dir.

Gaziantep, tarih boyunca önemli ticaret yolları üzerinde olduğu için kara ulaşımında da çok gelişmiştir. Özellikle Avrupa´dan Asya ve Afrika´ya geçişi sağlayan E-24 otoyolu, kentin gelişiminde önemli rol oynar. Ancak ildeki en önemli yol Gaziantep-Adana-Tarsus Otoyolu´dur. Gaziantep Çevre Yolu ise hâlâ inşaat hâlindedir.
Gaziantep kentinden her gün 
AdanaAnkaraBirecikElâzığİstanbulKahramanmaraşKarkamışMalatyaNizipNusaybin ve Osmaniye´ye demiryolu seferleri yapılır. 1954 yılında hizmete giren gar, hâlâ ulaşımda önemli bir yere sahiptir. Başka bir terminal ise 2001 yılında hizmete açılmıştır.
Kentte halk ve belediye 
otobüsleridolmuş ve taksiyle ulaşım yapmak mümkündür.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus