Çermik Otobüs Bileti

Çermik Seferi Yapan Firmalar
Çermik Hakkında

Çermik Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Diyarbakır’ın en güzel yönlerinden olan, Çermik otobüs bileti satan firmalarıÇermik otobüs bilet fiyatlarıÇermik otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Çermik, Diyarbakır’ın bir ilçesidir. Eski ismi Aberna olan ilçe, bugünkü ismini dünyaca ünlü olan kaplıcalarından almıştır. Eski bir ilçe olan Çermik, Artuklu Beyliği döneminden izler taşımaktadır. 1. Dünya Savaşı’na kadar bölge halkının çoğunlukla Ermenilerden oluştuğu iddia edilirken, günümüzde nüfus Türkler, Zazalar ve Kürtlerden oluşmaktadır ve 50.000 civarındadır. İlçede memur nüfusu fazladır, bu da şehir ekonomisini hareketli kılmaktadır. Meftune, bölgenin meşhur yemeğidir. 


Çermik’e Nasıl Gidilir?

Çermik ilçesi, Diyarbakır il merkezine yaklaşık olarak 88 kilometre uzaklıktadır. Diyarbakır – Elazığ Yolu’nu (D885) kullanarak veya Çermik otobüs bileti satın alarak buraya ulaşmanız mümkündür. 


Çermik’te Gezilecek Yerler

Tarihi bir ilçe olmasından kaynaklı olarak bünyesinde birçok tarihi eser mevcuttur. Bunlar Artuklu Beyliği dönemine aittir ve başlıcaları Haburman Köprüsü, Çermik Hamamı, Bandeler Çeşmesi ve Çeteci (Bande) Abdullah Paşa Medresesi’dir. Haburman Köprüsü araç geçişine kapalıdır. Çermik kaplıcaları dünyaca ünlüdür ve görülmeye değerdir. Ayrıca kadınlar için Mart ayında yapılan oğlak eğlencesi de görülecekler listesine yazılabilir.

 

En Çok Tercih Edilen Çermik Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus