Çüngüş Otobüs Bileti

Çüngüş Seferi Yapan Firmalar
Çüngüş Hakkında

Çüngüş Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Diyarbakır’ın en güzel yönlerinden olan, Çüngüş otobüs bileti satan firmalarıÇüngüş otobüs bilet fiyatlarıÇüngüş otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Çüngüş, Diyarbakır’ın bir ilçesidir. Akarsuları Fırat Nehri, Çüngüş Çayı ve Medya Çayı’dır. Fırat Nehri üzerinde Karakaya Barajı bulunur ve baraj Çüngüş ilçesinin önemli yapılarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında halkının büyük çoğunluğu Ermeniler olan ilçede halen Ermenilere dair izler bulmak mümkündür. İpek yolu üzerinde bulunduğu dönemde coğrafi olarak öneme sahip olan ilçe, ipek yolunun değişmesi sonucunda eski önemini kaybetmiş, bu da ekonomik olarak ilçeyi kötü etkileyip dışarıya göç vermesine sebep olmuştur. Çüngüş’ün kelime anlamının “çoban aldatan kuş" olduğu düşünülmektedir. 


Çüngüş’e Nasıl Gidilir?

Çüngüş ilçesi, Diyarbakır il merkezine 112 kilometre uzaklıktadır. İlçenin komşuları Çermik ilçesi, Malatya ilinin Pütürge ilçesi, Elazığ ilinin Sivrice ilçesi ve Adıyaman ilinin Gerger ilçesidir. Çüngüş’e Diyarbakır Elazığ yolunu kullanarak ya da en kolay Çüngüş otobüs bileti satın alarak gitmeniz mümkündür. 


Çüngüş’te Gezilecek Yerler

Çüngüş ilçesi turistik olarak çok da cazibe merkezi bir yer olmasa da sahip olduğu tarihi ve tarihinden sahip olduğu birtakım kültürel izler sebebiyle görülmeye değer yerlerdendir. Buraya geldiğinizde Ermenilerden kalma kilise kalıntılarını görmeniz mümkündür. 

En Çok Tercih Edilen Çüngüş Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus