Diyarbakır - Adıyaman Otobüs Bileti

Diyarbakır Hakkında

Diyarbakır  Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Diyarbakır ‘ın en güzel yönlerinden olan, Diyarbakır otobüs bileti satan firmaları, Diyarbakır otobüs bilet fiyatları, Diyarbakır otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Güney Doğu Anadolu illeri içinde en gelişmiş olanlardan birisi olan Diyarbakır’a gitmeden önce dilediğiniz zamanı ayarlayarak Diyarbakır otobüs bileti alabilirsiniz. Diyarbakır kalesi, tarihi güzellikleri, kendisine has yemek kültürü ve çeşitli baharatları ile mutlaka Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Diyarbakır konumu ile  Bingöl, Adıyaman gibi illere de olan yakınlığı ile bölgeye gidildiğinde daha fazla gezip görecek yer seçeneği sunuyor. Şehir  Bingöl’e 140km. kadar Adıyaman’a ise 150km. kadar uzaklıktadır. 


Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Bir yanda camileri, hanları, surları diğer yanda kiliseleri ile bir kültür yelpazesi olan bölge ziyaretçilerini her adımda şaşırtıyor. Şehir daha önce Amid, Kara Amid, Diyar-i Bekr ve Diyarbekir gibi isimlerle anılmış son ismi Diyarbekir de zamanla günümüze Diyarbakır olarak kalmıştır. Şehir karpuzun anavatanıdır ve Diyarbakır karpuzları oldukça meşhurdur. Türkiye’nin dört bir yanına ticareti vardır. Yaz ayları 40 – 50 dereceye kadar ulaşırken, kış ayları fazla soğuk olmaz. Şarkılara konu olan Malabadi Köprüsü’de Diyarbakır’a gidip gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Ayrıca şehrin cartlak kebabı ve ciğer kebabı oldukça meşhurdur. Bumbar dolması ise farklı, güzel bir Doğu Anadolu yemeği olarak burada da oldukça fazla tüketilen güzel bir yiyecektir.  

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus