Erzurum - Alacakaya Otobüs Bileti

Erzurum Hakkında
Erzurum Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Doğu Anadoluun en güzel yönlerinden olan, Erzurum otobüs bileti satan firmaları, Erzurum otobüs bilet fiyatları, Erzurum otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Erzurum

Yüz ölçümü açısından Türkiye’nin en büyük dördüncü şehri olan Erzurum, nüfus olarak da en kalabalık yirmi dokuzuncu şehirdir. İl, kuzeyde Artvin ve Rize, doğuda Kars ve Ağrı, batıda Bayburt ve Erzincan, güneyde ise Muş ve Bingöl illeriyle komşudur. 1900 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yüksek illerinden biri olan Erzurum’da çok sert kara iklimi özellikleri görülmektedir. Yılın neredeyse 3 ayı bölge kar ile kaplı durumdadır. Erzurum’da halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bununla yanında yapılan yatırımlar ile beraber son dönemlerde kış turizmi ve kış sporları ile de ismi duyulmaktadır. 


Erzurum’da Gezilecek Yerler

Palandöken Dağı’nın eteklerinde yer alan Erzurum hem tarihi hem de kültürel açıdan oldukça zengindir. Erzurum otobüs bileti alarak saymakla bitmeyecek bu yerleri gezmeniz mümkündür. Erzurum’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden en önemli olanları şunlardır;

·         İbrahim Paşa Camii

·         Rüstempaşa Bedesteni

·         Lalapaşa Camii

·         Öşvank Kilisesi

·         Erzurum Saat Kulesi

·         Erzurum Ilıca Kaplıcası

·         Pasinler Kaplıcası

·         Erzurum Arkeoloji Müzesi

·         Erzurum Kalesi

·         Üç Kümbetler

·         Narman Peribacaları

·         Çobandere Köprüsü

·         Tortum Gölü

·         Yakutiye Medresesi

·         Nene Hatun Milli Parkı

·         Palandöken Kayak Merkezi

·         Tortum Şelalesi

 

Alacakaya Hakkında

Alacakaya Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Elazığ’ın en güzel yönlerinden olan, Alacakaya otobüs bileti satan firmaları, Alacakaya otobüs bilet fiyatları, Alacakaya otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Elazığ Alacakaya


Elazığ Alacakaya Elazığ ilçesine bağlı olarak 1991 yılında kurulmuştur. İlçenin doğusunda Arıcak, batısında Maden güneyinde Dicle ve Ergani, kuzey kısmında da Palu ilçeleri bulunmaktadır. İlçe nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 4.034 köylerle birlikte 10.113’tür.Alacakaya 1987 yılında belediye 1990 yılında ilçe olmuştur.12 köyü bulunmaktadır. Bu güzel ilçemiz merkezi bir tepede kurulmuştur. Tarihi Artuklulara dayanmaktadır. İlçede Murat hanı adını taşıyan tarihi bir yapı bulunmaktadır.

 İlçe merkezi bir tepe üzerinde kurulmuştur. İlçe krom ve maden rezervi açısından zengin bir yapıya sahiptir özellikle Elazığ Vişnesi adı verilen Dünya çapında kalitesi ve rengi ile özel bir yere sahi zengin mermer yataklarına sahiptir. Bu madenler ekonomiye katkı sağlamaktadır. İlçede genellikle karasal iklim görülür ve kışları karlı ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer fakat yapılan barajlardan sonra iklim az da olsa eski sertliğini kaybetmiştir. Bölge dağlıktır ve ilçe merkezi tepeler arasında düzlüğe kurulmuştur.


Elazığ Alacakaya’da gezilecek yerler

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde Sori şelalesi bulunmaktadır. Bu güzel şelale ilkbaharda karların erimesiyle beraber su yoğunluğunu arttırmıştır. Alacakaya ilçesinin Sori maden ocakları civarında bulunmaktadır ve yapay bir şelaledir. Elâzığ’ın Alacakaya ilçesi doğal güzellikleri ve manzarasıyla görülmeye değer mekânlardan bir tanesidir. Alacakaya Otobüs Bileti alarak en kısa zamanda ziyaret etmenizi öneririz.

 

En Çok Tercih Edilen Alacakaya Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus