Gaziantep - Ereğli Otobüs Bileti

Gaziantep Hakkında

Gaziantep Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Gaziantep otobüs bileti satan firmalarıGaziantep otobüs bilet fiyatlarıGaziantep otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, .Türkiye´nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir.  Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep´in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep´in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep´in çok zengin bir mutfağı toplamda 300 çeşide yakın yemeği vardır. Yemek çeşidi olarak da en çok yemek çeşidi ile Türkiye´de birinci sırayı alır. Bu mutfak seneler boyunca çeşitli geleneklerin harmanlanmasıyla zenginleşmiştir. Antep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleri ile meşhurdur. Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma, kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Gaziantep mutfağına özgü yemek ve tatlıların sadece çok azıdır

Kentin tam merkezinde tarihî Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde tarihî Naib Hamamı bulunmaktadır.  Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihî han (Bayaz HanBüdeyri Hanı ve Şire Han gibi) bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihî Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı CamiiKurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihî cami yer alır. Bey Mahallesi´nde ise tarihi Antep evleri yer alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi´dir.

Gaziantep, tarih boyunca önemli ticaret yolları üzerinde olduğu için kara ulaşımında da çok gelişmiştir. Özellikle Avrupa´dan Asya ve Afrika´ya geçişi sağlayan E-24 otoyolu, kentin gelişiminde önemli rol oynar. Ancak ildeki en önemli yol Gaziantep-Adana-Tarsus Otoyolu´dur. Gaziantep Çevre Yolu ise hâlâ inşaat hâlindedir.
Gaziantep kentinden her gün 
AdanaAnkaraBirecikElâzığİstanbulKahramanmaraşKarkamışMalatyaNizipNusaybin ve Osmaniye´ye demiryolu seferleri yapılır. 1954 yılında hizmete giren gar, hâlâ ulaşımda önemli bir yere sahiptir. Başka bir terminal ise 2001 yılında hizmete açılmıştır.
Kentte halk ve belediye 
otobüsleridolmuş ve taksiyle ulaşım yapmak mümkündür.

Ereğli Hakkında
Ereğli Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Konya’nın en güzel yönlerinden olan, Ereğli otobüs bileti satan firmaları, Ereğli otobüs bilet fiyatları, Ereğli otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Konya, Ereğli

Konya´nın güneydoğusunda konuşlanan Ereğli´nin Karaman, Aksaray, Mersin ve Niğde´ye sınırı bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık 150 km uzaklıkta yer alır. Ereğli ilçesi ismini Bizans İmparatoru Herakliyüs´tan almıştır. Herakliyüs isminin  Yunan mitoloji sözlüklerinde kahraman Herakles´ten geldiği düşünülmektedir. Araştırmacıların verdiği bilgilere göre bu isim zamanla Türkçeye uyum sağlayarak ´´Ereğli´´ hâline gelmiştir. Evliya Çelebi, Seyahatnamaesinde Ereğli´ye uzun bir yer vermiş, bölgenin çamurunun yaralı askerlerine iyi geldiğini ve onlara şifa olduğunu öne sürerek bundan dolayı ilçeye Erkli (Ereğli) dendiğini iddia etmiştir.

Mühim bir ilçe olan Ereğli, tarihin hemen bütün bölümlerinde pek çok uygarlığın birleşme noktası olma işlevini görmüştür. Karamanoğulları Beyliği Ereğli´yi bir süreliğine başkent olarak kullanmışlardır. Bilindiği gibi ilçe, Fatih döneminde fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bir hayli gelişmiş bir ilçe olan Ereğli yaklaşık 140 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Bölgede pek çok lise, anaokulu ve özel okul faaliyet göstermektedir. Ereğli otobüs bileti gerek çevre illerden gerekse Konya şehir merkezinden rahatlıkla temin edilebilir.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus