Gaziantep - Gülnar Otobüs Bileti

Gaziantep Hakkında

Gaziantep Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Gaziantep otobüs bileti satan firmalarıGaziantep otobüs bilet fiyatlarıGaziantep otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, .Türkiye´nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir.  Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep´in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep´in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep´in çok zengin bir mutfağı toplamda 300 çeşide yakın yemeği vardır. Yemek çeşidi olarak da en çok yemek çeşidi ile Türkiye´de birinci sırayı alır. Bu mutfak seneler boyunca çeşitli geleneklerin harmanlanmasıyla zenginleşmiştir. Antep mutfağı özellikle kebap ve et yemekleri ile meşhurdur. Alaca çorba, altı ezmeli kebap, arap köftesi, baklava, beyti, börk aşı, çağla aşı, cağırtlak kebap, doğrama, ekşili taraklı kebap, erik tavası, firik pilavı, kavurma, kuşbaşı kebap, küşneme, lahmacun, patlıcan kebabı, sarımsak kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, şiveydiz, yuvarlama ve yeni dünya kebabı Gaziantep mutfağına özgü yemek ve tatlıların sadece çok azıdır

Kentin tam merkezinde tarihî Gaziantep Kalesi yer alır. Kalenin güneyinde tarihî Naib Hamamı bulunmaktadır.  Kalenin kuzeyinde ise çok sayıda tarihî han (Bayaz HanBüdeyri Hanı ve Şire Han gibi) bulunmaktadır. Hanların kuzeyinde bakır işlemeleriyle ünlü tarihî Bakırcılar Çarşısı yer alır. İlde Boyacı CamiiKurtuluş Camii ve Şirvan Camii gibi çok sayıda tarihî cami yer alır. Bey Mahallesi´nde ise tarihi Antep evleri yer alır. İldeki görülecek bir diğer yer ise Aziz Bedros Kilisesi´dir.

Gaziantep, tarih boyunca önemli ticaret yolları üzerinde olduğu için kara ulaşımında da çok gelişmiştir. Özellikle Avrupa´dan Asya ve Afrika´ya geçişi sağlayan E-24 otoyolu, kentin gelişiminde önemli rol oynar. Ancak ildeki en önemli yol Gaziantep-Adana-Tarsus Otoyolu´dur. Gaziantep Çevre Yolu ise hâlâ inşaat hâlindedir.
Gaziantep kentinden her gün 
AdanaAnkaraBirecikElâzığİstanbulKahramanmaraşKarkamışMalatyaNizipNusaybin ve Osmaniye´ye demiryolu seferleri yapılır. 1954 yılında hizmete giren gar, hâlâ ulaşımda önemli bir yere sahiptir. Başka bir terminal ise 2001 yılında hizmete açılmıştır.
Kentte halk ve belediye 
otobüsleridolmuş ve taksiyle ulaşım yapmak mümkündür.

Gülnar Hakkında

Gülnar Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Mersin’in en güzel yönlerinden olan, Gülnar otobüs bileti satan firmalarıGülnar otobüs bilet fiyatlarıGülnar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Gülnar, Mersin’in bir ilçesidir. Bir Türkmen yayla kenti olan bu bölgenin Akdeniz’e uzaklığı 32 kilometredir. Yayla kenti olmasından da anlaşılacağı üzere Gülnar ilçesi yüksek bir yere, Toros Dağlarının 950 metre yüksekliğinde var olan Taşeli Platosu’nda, konumlanmıştır. 2015 sayımlarına göre 25.000 civarında olan nüfusu dışarıya verdiği göçlerle eskiye oranla azalmaya başlamıştır. Eski bir ilçe olan Gülnar’ın tarihi Hitit Uygarlığına kadar dayanır. O zamanlardan beri İran, Mısır, Antik Roma, Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Yörük bölgesi Gülnar, 1916 yılında Türkiye’nin bir ilçesi olmuştur. 


Gülnar’a Nasıl Gidilir?

Gülnar ilçesinin Mersin il merkezine uzaklığı 162 kilometredir. Komşu ilçeleri Silifke, Anamur, Bozyazı, Mut, Karaman ve Aydıncık olan ilçenin Akdeniz’e de kıyısı bulunmaktadır. Karayoluyla ulaşmak isteyen ziyaretçilerinin bu isteklerini Gülnar otobüs bileti satın alarak gerçekleştirmeleri mümkündür. 


Gülnar’da Gezilecek Yerler

Gülnar’ın Akdeniz’e uzaklığı çok az olmasa da yine de denizinden faydalanabilirsiniz. Fakat Gülnar ilçesine gittiğinizde özellikle sahip olduğu tarihi yapıları görmeniz önerilir. Bunlar Şeyh Ömer Türbesi, Zeyne Türbesi ve Kırshu-Meydancık Kalesi’dir. 

En Çok Tercih Edilen Gülnar Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus