Gümüşhane - Çorum Otobüs Bileti

Gümüşhane Hakkında

Gümüşhane  Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Gümüşhane’nin  en güzel yönlerinden olan, Gümüşhane  otobüs bileti satan firmaları, Gümüşhane otobüs bilet fiyatları, Gümüşhane otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Gümüşhane’ye Nasıl Gidilir?

Şehir ismini yakınında bulunan gümüş madenlerinden almıştır. Şehre bir çok ilden otobüs yolculuğu yapmak mümkündür. Bu sebeple bulunduğunuz illerden Gümüşhane otobüs bileti  bulmak mümkündür.  Bölgenin Antik Yunan ve daha sonra Bizans Dönemi’ne dayanan bir geçmişi vardır. Antik Dönem’de şehre Argyropolis adı verilmiştir.  Bölgede yapılan araştırmalarla bu toprakta m.ö 3500 yılında ilk insanların yaşamaya başladığı ve m.ö 3000 yılında da tarım yapılmaya başlandığı ortaya çıkmıştır. Hem doğal hem tarihi güzellikleriyle Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden birisidir.  İlin toprakları engebeli iklimi ise Karadeniz iklimine sahiptir. Kayın, meşe ve köknar gibi sağlam ve büyük ağaçlar bu bölgede kolaylıkla yetişmektedir.  Şehir ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılık ile gelişmiştir.  İlde yer alan gümüş yatakları maalesef günümüzde işlenmemekle birlikte, bölgeden çıkarılan bir diğer maden ise linyittir. Evliya Çelebi’nin bölgeyi Seyahatnamesinde Trabzon sınırları içerisinde gösterdiği anlaşılıyor ancak daha sonra il olarak ayrılmıştır. Bu da şehrin gelişimini sağlık, eğitim gibi bir çok açıdan arttırmıştır.

 

Çorum Hakkında
Çorum Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yönlerinden olan, Çorum otobüs bileti satan firmaları, Çorum otobüs bilet fiyatları, Çorum otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Çorum

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Çorum, güneyde Yozgat, doğuda Amasya, kuzeyde Sinop ve batıda da Çankırı ile komşudur. İç bölgede yer alması nedeniyle karasal iklim özellikleri görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır. Çorum tarihi özellikleri bakımından oldukça önemli bir şehirdir. Hitit İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Hattuşaş Çorum ili sınırları içinde yer almaktadır. Tarihinin yanında meşhur Çorum leblebisi ve Kargı’da üretilen pirinçleri dünya çapında bilinen ürünlerdir. 


Çorum’da Gezilecek Yerler

Hattuşaş Antik Kenti: UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi Hattuşaş Antik Kenti Çorum’un en önemli simgesi konumundadır. Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olmasının yanı sıra, ilk yazılı anlaşmanın da yapıldığı yerdir. Hattuşaş, Alacahöyük Tarihi Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır.

Kybele Kabartması: Helenistik dönemden kalan Kybele Kabartması, Ortaköy ilçesinde yer almaktadır. Antik Çağ döneminin en önemli eserlerinden olan Kybele Kabartması, bir kaya üzerine oyularak resmedilmiştir. Bu kabartma, dönemin bilinen en büyük kabartmasıdır. Çorum otobüs bileti alarak bu tarihi yapıları görmeniz mümkündür.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus