Hanak Otobüs Bileti

Hanak Seferi Yapan Firmalar
Hanak Hakkında
Hanak Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Ardahan ilimizin en güzel yörelerinden olan, Hanak otobüs bileti satan firmaları, Hanak otobüs bilet fiyatları, Hanak otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Hanak Tarihi, Coğrafi ve Kültürel Özellikleri

Doğusunda Gürcistan, güneyinde Ardahan, batısında Şavşat ve kuzeyinde Posof ile çevrili Hanak İlçesi denizden 1800 metre yükseklikte ve dağlarla çevrili bir yerdir. Nüfusun çoğunluğunu Ahıska Kıpçak Türkleri ve Oğuz Türkmenleri oluşturmaktadır.

Kendi adını taşıyan Hanak çayı vadisinde kurulmuş olan ilçe boyunca bu çay uzanmakta ve toprakları işlenebilir hale getirmektedir. Bir şehircilik planı uygulanmamış ve Posof Ardahan yolu boyunca uzanan tek bir caddeye sahip olan ilçede tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Hanak geçmişinde büyük bir meşelik ormana sahip olduğu fakat 18. Yüzyılda çıkan bir bitki hastalığı nedeniyle ilçedeki tüm ağaçların çürüdüğü anlatılır. Günümüzde ilçenin tek bitki örtüsü çayır ve meralardır.

Geçim kaynaklarının kısıtlı olması ve soğuk geçen mevsimler nedeniyle ilçe çok fazla göç vermektedir. Son 20 yıl içerisinde nüfus yarı yarıya azalmış ve 2015 sayımında 9 bine düşmüştür.

İlçenin Selamverdi mahallesinde bulunan Kilise  kalıntısı  ve Güneybatıda merkeze yaklaşık 5 km.   mesafede   bulunan  Kırnav Kalesi   tarihi değere   sahip  mekanlardır. Ayrıca  “ Harosman”   adıyla  maruf  Ortakent yakınlarında bulunan kaya oymalı, irili ufaklı mağaralar henüz herhangi bir bilimsel incelemeye tabi tutulmamış tarihi eserlerdir.

En Çok Tercih Edilen Hanak Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus