Iğdır Otobüs Bileti

Iğdır Seferi Yapan Firmalar
Iğdır Hakkında
Iğdır Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Ülkemizin en güzel yörelerinden olan, Iğdır otobüs bileti satan firmaları, Iğdır otobüs bilet fiyatları, Iğdır otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Iğdır Tarihi, Coğrafi ve Kültürel Özellikleri

Kent ismini Oğuz Han´ın altı oğlundan bir tanesi olan Deniz Han´ın en büyük oğlu olan İğdir Bey´den almıştır. Iğdır´ın sözcük anlamı iyi, büyük, ulu, ünlü ve sahip´tir. Yöre halkı Iğdır adını İydir şeklinde telaffuz etmektedir.

Iğdır´da yapılan arkeolojik çalışmalarda bölgede yaşamın çok öncelerde başladığını (milattan önce 5. Yy) ve bölgenin birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını gösteren deliller bulunmuştur.

Eskiden kervan yolları üzerinde önemli bir durak olan Iğdır da, ekonomi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Aras Nehri´nin suladığı ova, Doğu Anadolu Bölgesi´ndeki en önemli tarım alanlarından biridir. Iğdır bahçeden bahçeye geçiş yapan, çok yönlü evleri ile ünlüdür. Bu bahçelerde kayısı ve elma ağaçları vardır. Tarım için elverişli olup şeker pancarı, kayısı, pamuk, karpuz, elma, domates gibi çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Hayvancılıkta ise birinci sırayı koyun alır. Onu sırasıyla keçi, sığır-manda ve kümes hayvanları izler. Bölgede bulunan çayırlar ve meralar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara yeterli gelmemektedir. Bu nedenle hayvan yemleri, hayvancılıkta önem teşkil eder.

Kuytu konumuyla mikroklima oluşturan Iğdır Ovası´nda yer alan Iğdır kentinde yıllık ortalama sıcaklık 11,6 °C´dir. Kuytuluğu yüzünden Türkiye´nin en az yağış alan yörelerinden biridir. Özellikle yarı kurak iklime sahip olması bitki örtüsünün Doğu Anadolu´nun tipik bitkisel örtüsü olan bozkır olmasına neden oluştur. Orman açısından ülkenin en yoksul bölgelerinden biridir.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus