Isparta - Kumluca Otobüs Bileti

Isparta Hakkında

Isparta il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!
Isparta’nın en güzel yönlerinden olan, Isparta il merkezi otobüs bileti satan firmalarıIsparta il merkezi otobüs bilet fiyatlarıIsparta il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak 
www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Akdeniz Bölgesi’nin gülleri ve el dokuması halılarıyla dünyaya nam salan şehri Isparta, deniz seviyesinden 1035 metre yükseklikte konumlanmış yaklaşık 9.000 kilometrekarelik yüzölçümüne ve  235.000 kişilik nüfusa sahip bir şehirdir.  Akdeniz iklimi ve karasal iklim arasında bir geçiş ikliminin görüldüğü Isparta’nın tarihi  Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. 

Isparta’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde, Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta; doğuda Eğirdir, kuzeyde Gönen ve Atabey ilçeleri, batıda ise Burdur ili ile komşudur. Isparta otobüs bileti alarak karayolu vasıtasıyla Antalya, Afyon ve Konya illeri üzerinden ulaşabileceğiniz Isparta, dünyanın gül yağı üretiminin %65’lik bölümünü karşılamasıyla bu sektörde dünya birincisidir. 

Isparta’da Gezilecek  Yerler

Tarihe ilgi duyanların mutlaka gidip görmesi gereken  bir şehir olan Isparta’da binlerce yıllık tarihe sahip  antik kentleri, kervansarayları, camileri, medreseleri ve kiliseleri gezerek o tarihi atmosfere bizzat şahit olabilir, müzelerde bu tarih hakkında detaylı bilgi edinebilir; milli parklarda, tabiat parklarında ve tabiatı koruma alanlarında bol oksijenli mis gibi havayı teneffüs edebilir ve Davraz Kayak Merkezi’nde kış sporlarının tadını çıkarabilirsiniz.    

 

Kumluca Hakkında
Kumluca Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Antalya’nın en güzel yönlerinden olan, Kumluca otobüs bileti satan firmaları, Kumluca otobüs bilet fiyatları, Kumluca otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Antalya, Kumluca

Turizm cenneti olarak adlandırılan Antalya´nın güzide ilçesi Kumluca´nın tarihi çok eskilere dayanmaz. Bu bölgeye vaktiyle Moğollar, Anadolu Selçukluları, Tekelioğulları hâkim olmuştur. Yıldırım Bayezid devrinde ise Osmanlılar´ın eline geçmiştir. 

Kumluca´da Göçebe Yaşam

Kumluca tarihinde yerleşik hayatın pek de yaygın olmadığı görülmektedir. Halk, ekseriyetle bu bölgede göçebe bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir.1924 yılında bucak olan Kumluca, bir süre sonra daha da büyüyerek 1958 yılında Finike´den ayrılmış ve ilçe olmuştur. Halk etraftaki yaylak ve kışlaklarda hayatını sürdürmekten çok büyük keyif almaktadır. Siz de bir Kumluca otobüs bileti alarak bu göçebelerin arasına katılabilirsiniz. 

Kumluca Adı Hakkında Bir Rivayet

Kumluca adıyla alâkalı ilginç bir  rivayet vardır: Kumluca ilçe merkezinde henüz yerleşim alanı  bulunmuyorken, Sarıkavak ´tan bir köylü Gavur deresinin batı kıyısında kumluk ve fundalık bir arazi olan şimdiki şehir merkezinin bulunduğu yere karpuz eker. Kumsal ve verimli arazide karpuzlar bir hayli iri yetişmiş.Yetişen karpuzları yetiştiricisi köylere götürüp satarken, köylüler bu karpuzları nerede yetiştirdiğini öğrenmek istemişler. Cevaben, "derenin kıyısındaki kumluca yerde" demiş. Bu köylünün meşhur karpuzlarının methi o denli yaygınlaşmış ki zaman sonra buraya ´´Kumluca´´ denmeye başlanmış. Eskiden karpuzları ile meşhur olan Kumluca´da bugün için devrin  gereklerine uyularak, cam ve plastik seralarda turfanda sebzecilik yapılıyor. Üretilen sebzeler Türkiye´nin sebze ihtiyacının büyük bir ihtiyacını karşılıyor.

 

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus