İzmir - Uludere Otobüs Bileti

İzmir Hakkında

İzmir  Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

İzmir’in   en güzel yönlerinden olan, İzmir  otobüs bileti satan firmaları, İzmir otobüs bilet fiyatları, İzmir otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir Türkiye’de ki en kalabalık il sıralamasında İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada gelmektedir.  Türkiye’nin hemen her yerinden şehre İzmir otobüs bileti ile seyahat etmek mümkündür.  Ege Bölgesi’nin ortasında yer alır ve Antik Dönem’de ki ismi Symrna’dır. Şehrin Antik Dönem isminin hikayesi kesin olarak bilinmese bile bununla ilgili bir efsane en çok inanılanı ve anlatılanıdır. Efsaneye göre  İzmir’de yaşamış olan Erektidlerin Amazonlarla savaştan galip gelmesi ile Erektid kralı Amazon bir kadınla evlenmiş ve şehre o amazon kadının ismi olan Symrna ismini vermiştir.  Şehrin tarihi Demir Çağı’na kadar inmektedir. Bölgenin en önemli gelir kaynağı ise turizmdir. İzmir’in denize yakın olan hemen her bölgesi turistik bir alana dönüşmüştür. Yaz aylarında hem deniz,kum,güneş hem de İzmir’in Antik Kentleri’nde bir kültür ziyafeti çekmek isteyen herkesin uğrak yeridir.  İzmir ayrıca işsizlik oranının da en az olduğu şehirdir. Fuarlara ve çeşitli spor olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan il giderek gelişen ve gelişme hızındaki sıralama ile İstanbul’u dahi geçen bir şehirdir. 

Uludere Hakkında
Uludere Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Şırnak ilimizin en güzel yörelerinden olan, Uludere otobüs bileti satan firmaları, Uludere otobüs bilet fiyatları, Uludere otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Uludere

Şırnak ilimizin bir ilçesi olan Uludere 825 km2 yüz ölçümüne sahip ve Irak ile sınır komşusu olan bir ilçemizdir. 1580 metre rakımı ile en yüksek yerleşim yerlerimizden biridir. En yüksek sağları Haftanin ve Kel Mehmet dağlarıdır. Bu dağlarda yaylacılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Bölgenin iklimi karasal iklimdir. Kışları genelde soğuk ve kar yağışlı yazları ise kurak ve sıcak geçer. İlçe Kılaban deresi ile iki yakaya ayrılmıştır.

Uludere ilçesinin tarihi Urartulara dayanır. Bölgede Medler, Persler ,Romalılar Sasineler gibi devletler hüküm sürmüş ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Timur’a karşı yürüttüğü savaş sonrasında Osmanlı Hükümdarlığına bağlanmıştır.

Uludere kendine özgü toprak evleri ile örneğine az rastlanır bir mimari düzene sahiptir. Bitki örtüsü açısından da sadece bu bölgede yetişmekte olan ters lale (dağ lalesi) koruma altına alınmıştır. Ayrıca Hazar Kaplanı olarak bilinen kaplan soyunun son örneği de burada görülmüştür.

Uludere ilçesinde halıcılık gelişmiş bir geçim kaynağıdır. Burada yapılan kilim ve halılar Türkiye’nin birçok yerine satılmaktadır. Ayrıca yöreye özgü desenli yünlü çoraplar ve ve Berivanların kullandığı yük taşımacılığı önemli el sanatları eserlerindendir.

En Çok Tercih Edilen Uludere Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus