Kahta Otobüs Bileti

Kahta Seferi Yapan Firmalar
Kahta Hakkında
Kahta Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Kahta otobüs bileti satan firmaları, Kahta otobüs bilet fiyatları, Kahta otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 


Adıyaman, Kâhta

Kâhta, Adıyaman´ın güzide ilçelerinden birisidir. İlginçtir, kâhta adında Orta Asya´da köklü bir il bulunmaktadır. Bundan dolayı araştırmacılar Kâhta´nın Orta Asya´dan göçen Türk toplulukları tarafından adlandırıldığı düşünülür.

Adıyaman, kültür bakımından çok yönlü bir şehirdir. Birçok medeniyetin kalıntısı burada yer almaktadır. Bilhassa Kommagene Krallığı, Adıyaman´ın zengin bir kültüre sahip olmasında önemli bir rol oynamıştır. Kommagene Krallığından bir süre sonra Roma İmparatorluğu Adıyaman´da bayındırlık çalışmaları yapmıştır. İslâm medeniyeti bakımından da Adıyaman´ın ehemmiyeti malûmdur. 


Kâhta´ya Nasıl Gidebilirim?

Kâhta´ya ulaşım yalnızca ilçe merkezi odaklı sağlanmamaktadır. Meselâ, Nemrut Dağına çıktıktan sonra Kâhta´ya ulaşılabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Kâhta´ya şehirler arası birçok otobüs aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi Nemrut Dağına düzenlenen turist seferlerine de katılabilirsiniz. Nemrut turizminde Kâhta´nın rolü büyüktür. Kâhta otobüs bileti bölge turizmi açısından çok şey ifade etmekte. 


Kâhta´nın Tarihi

Kâhta´nın tarihi Hititlere kadar dayanmaktadır. Bölgede zaman zaman Asur, Pers, Makedonya ve Selevkos egemenliği yaşanmıştır. Eski Kâhta kalesi, bölgede stratejik bir konuma sahipti. Bu yüzden Artuklular, Ermeniler ve Araplar bu kaleyi almak için yoğun bir mücadeleye girişmişlerdir.

Kâhta cumhuriyet kurulana dek Malatya´ya bağlı olarak kalmıştır. Daha sonra Adıyaman´a geçmiştir. Kâhta´ya bağlı olan 2 belde ve 90´dan fazla köy bulunmaktadır. 18 adet de mahallesi olduğu kaydedilmektedir. 


Kâhta´da Gezilecek Yerler

                    Yeni Kale (Adıyaman)

                    Nemrut Milli Parkı

                    Arsemia Antik Kenti

                    Karakuş Tümülüsü

                    Cendere Köprüsü

                    Nemrut Dağı

                    Bazı Ören Yerleri

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus