Kovancılar Otobüs Bileti

Kovancılar Seferi Yapan Firmalar
Kovancılar Hakkında

Kovancılar Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Elazığ’ın en güzel yönlerinden olan, Kovancılar otobüs bileti satan firmaları, Kovancılar otobüs bilet fiyatları, Kovancılar otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Elazığ Kovancılar

Kovancılar Elazığ arasında kalan Elazığ ilçesinin en büyük ilçesidir. Doğunun tarihi güzelliklerini barındıran bu ilçe geçmişi milattan önceki yıllara dayanır. Romanya ile Türkiye arasında yapılan mücadele anlaşması sonucunda Türklerden bir grup Elazığ iline getirilmiştir. Bu güzel ilçemiz mevsimin kış olması nedeniyle civar köylerden de göçmenleri kabul etmiştir. Göçmenler daha sonra bu yerleşim merkezine Kovancılar adını vermiştir. İlçede 71 köy,61 mezra,16 mahalle ve 3 belediye bulunmaktadır. İlçenin nüfusu tam olarak 38.948’dir. İlçenin köylerinde Yarımca adı altında, Çakırtaş köyünde ise Çakırtaş adı altında Belediye teşkilatı kurulmuştur.

Kovancılar tarihi güzellikleriyle yaşanılası bir ilçe haline gelmiştir. Kovancılar da yolculuk yaparken dağların eşsiz güzelliği gözünüze çarpar. İlçenin iklimi kara ikliminin ılık bir özelliğini taşır. İlçe merkezin de bulunan Keban barajı kıyısında bulunan köylerde kış mevsimi oldukça ılık geçmektedir.4 mevsimiyle güzel bir şehir olan Kovancılar Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Özellikle Amezra köyü ve çevresi önemli tarım alanlarının başında gelir. İlçedeki halkın çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçirir. Şeker, ayçiçeği, pancar, pamuk, domates, biber, soğan ve sarımsak yetiştirilen ürünler arasında yer alır. 

Elazığ Kovancılar’da Küçük Bir Gezinti

İlçede turistlik olarak gezilecek yerlerin başında birkaç kilise ve eski çağlardan kalma mezarlıklar görülmektedir. Şenova Köyü sınırlarında 2 adet çınar ağacı bulunmaktadır. Bu çınar ağaçları türü Anıt ağaç olarak kabul edilir ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Kovancılar ilçesinde bulunan Bahçeler Karaman köyüne bağlı Murat nehrinin kıyısında kalan yemyeşil bir arazidir. Bu arazide özellikle alüvyon toprakların aşınmasıyla oluşan yeşil arazi balık tutma ve piknik yapma açısından elverişli yerlerdendir.

İlçede Ekinözü Venk dağının eteğinde bulunan bir şatoda 10-15 oda ve bir kilise vardır. Şatoda yer alan kilisenin keşişlerin eğitim yeri olarak kullanıldığı söylenmektedir bu kilisede bir çeşme ve iki havuz bulunmaktadır. Payamlı köyün de şifalı su bulunmaktadır. Bu şifalı su böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. Elazığ Kovancılar ilçesi gerek tarihi gerek doğal güzellikleriyle Türkiye de görülmeye değer bir ilçedir. Bu ilçemizi Kovancılar Otobüs Bileti alarak en kısa zamanda ziyaret etmenizi öneririz.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus