Şanlıurfa - Adıyaman Otobüs Bileti

Şanlıurfa Hakkında
Şanlıurfa Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Şanlıurfa´nın en güzel yönlerinden olan, Şanlıurfa otobüs bileti satan firmaları, Şanlıurfa otobüs bilet fiyatları, Şanlıurfa otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz.

Türkiye, Şanlıurfa
Şanlıurfa şehri Türkiye´nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Türkiye´deki en kalabalık 9. şehirdir. 2015 TÜİK verilerine göre nüfusu yaklaşık 2 milyondur. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır ve güneyde ise Suriye ile komşudur. İlin eski adları; Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa´dır Şanlıurfa´ya bağlı 13 ilçe bulunmaktadır. Ortalama yükseltisi 518 metre olan şehir 19.451 kilometrelik yüz ölçümü ile Türkiye´nin en büyük yedinci ilidir. Bölgede ulaşım olanakları son derece gelişmiştir. Şanlıurfa otobüs bileti Türkiye´nin hemen her yerinden satın alınabilmektedir. İlçeye şanlı unvanı, Kurtuluş Savaşı´nda gösterdiği başarıdan dolayı 1984 yılında verilmiştir.Şehir, 12 Kasım 2012 tarihli ve 6360 sayılı kararnameyle büyükşehir olmuştur

Şanlıurfa´da Gezilecek Yerler

                    Balıklı Göl

                    Göbekli Tepe

                    Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozayik Müzesi

                    Hz. İbrahim Mağarası

                    Şanlıurfa Kalesi

                    Halil-ür Rahman Camii

                    Rizvaniye Camii

                    Gölbaşı Parkı

                    On iki Havari Kilisesi

                    Fırfırlı Camii

                    Harran Sit Alanı

                    Harran Ovası

                    Urfa Kültür ve Sanat Merkezi

                    Birecik Kelaynak Üretme Merkezi

                    Sumatar

                    Karahantepe

                    Savaşçı Amazon Kraliçesinin Mozayikleri

                    Harran Üniversitesi

                    Bazda Mağaraları

                    Han-el Barur

                    Sin Mabedi

                    Ponyon Mağarası

                    Saklı Cennet Halfeti

                    Rumkale

                    Kınacı Pazarı 

Adıyaman Hakkında

Adıyaman il merkezi Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Adıyaman’ın en güzel yönlerinden olan, Adıyaman il merkezi otobüs bileti satan firmalarıAdıyaman il merkezi otobüs bilet fiyatlarıAdıyaman il merkezi otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

 

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan nüfusu yaklaşık 600.000 olan bir ildir. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr’dur. Adıyaman’ın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Hitit uygarlığından beri bu bölgede yerleşim görülmektedir. 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın bir ilçesi olarak kalan Adıyaman, 1954’te il olmuştur. Atatürk Barajı’nın büyük bir kısmı Adıyaman’ın sınırları içerisinde bulunur.


Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu’nun ilgi gören illerinden biri olan Adıyaman’a ulaşım aslında oldukça kolaydır. Adıyaman otobüs bileti satın aldığınız takdirde buraya düzenlenen çok sayıda otobüs seferinden birinden faydalanabilirsiniz.


Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer. Burada bulunan Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar da yine gidip görebileceğiniz yerlerdendir. Ayrıca Adıyaman Kalesi (Hısn-ı Mansur), Cendere köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Perre Antik kenti, Oturakçı pazarı, Çelikhan içmesi ve Gümüşkaya mağarası da yine mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden olmalı.

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus