Tercan Otobüs Bileti

Tercan Seferi Yapan Firmalar
Tercan Hakkında

Tercan Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Erzincan’ın en güzel yönlerinden olan, Tercan otobüs bileti satan firmaları, Tercan otobüs bilet fiyatları, Tercan otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Erzincan Tercan

Tercan oldukça güzel bir ilçe olmakla beraber Erzincan şehir merkezine 88 km mesafede, 1592 kilometrekare yüzölçümüne sahip nüfusu da 2000 yılı sayımına göre 33.643´dür.

Tercan Doğu Anadolu’nun kuzey batısında, Erzincan ilinin doğusunda ve Yukarı Fırat Havzasında yer alıyor. Kuzeyinde Erzurum’un Aşkale ilçesi ve Erzincan’ın çayırlı ilçesi güneyinde Tunceli ve Bingöl, doğu tarafında Erzurum, batı tarafında ise Çayırlı ilçesi yer alıyor. En yüksek yeri 3071 metre ile Dumanlı dağıdır. Fırat ırmağının kollarından olan Karasu ve Tuzla çayı ilçe topraklarında birleşiyor. Pekeriç, Kargın, Üç pınar ve Beşkaya ovaları ilçenin belli başlı tarım alanlarını oluşturuyor. Yörede kesin Türk hakimiyeti Malazgirt zaferinden bir yıl sonra başlamış. Bölgeyi Selçuklulara tabi olarak Saltuklular yönetmiş. İlçe merkezinin bu beyliğin yöneticisi Mamahatun tarafından 1190 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. 

Tercan’da Gezilmesi Gerekilen Mekanlar

Tercan ilçesi Mama Hatun Külliyesi, türbesi, hamamı, tarihi evleriyle mükemmel bir Erzincan’ın ilçesidir. Yapıların taşlarında adeta bölgenin tarihi güzelliklerini yansıtan unsurlar bulunmaktadır. Kervansarayın hemen kuzeydoğu köşesinde ise Mama Hatun hamamı bulunuyor. Hamam da 200 oda vardır gerçekten görülmeye değer. Külliyenin arka sokaklarında Cumhuriyet döneminden kalma birkaç güzel taş bina vardır. Tercan’ın tarihi evleri, Tercan teknik ve endüstri meslek lisesi binasında yaşatılan mimari dokuda görülmeye değer yapıların başında geliyor. Mama hatun külliyesi bir bütünlük oluşturuyor. Bu doğal güzelliklere sahip eşsiz manzarasıyla Erzincan Tercan gerçekten yaşanılası bir şehir buraya yolunuz düşerse Tercan Otobüs Bileti almanızı ve bu güzellikler için uzun bir gezinti yapmanızı şiddetle öneririz.

En Çok Tercih Edilen Tercan Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus