Tuzluca Otobüs Bileti

Tuzluca Seferi Yapan Firmalar
Tuzluca Hakkında
Tuzluca Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Iğdır ilimizin en güzel yörelerinden olan, Tuzluca otobüs bileti satan firmaları, Tuzluca otobüs bilet fiyatları, Tuzluca otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Tuzluca Tarihi, Coğrafi ve Kültürel Özellikleri 
Iğdır’ın il olmasından önce Kars’a bağlı bir ilçe olan Tuzluca Türkiyeyi İran, Azerbaycan ve Ermenistan’a bağlayan karayolunun üzerinde bulunmaktadır. Şehre ismini veren 35 dönümlük kaya tuzu madenleridir. Bu madenlerde günümüzde astım hastalarına hizmet veren şifa merkezleri bulunmaktadır.

Ulusal ve uluslararası göç veren bir yerleşim merkezi olan Tuzluca’nın yerleşik nüfusu 23 bin dolaylarındadır. Ekonomi, tarımdan çok hayvancılık, madencilik, ticaret ve yaylacılığa dayanmaktadır. Tuzluca´da Iğdır´ın meşhur kayısısı ile beraber değişik meyve ve sebzelerin üretimi yapılır. Tuzluca´nın güneyinde Ağrı ili ile arasında sınır oluşturan dağlık kuşak üzerinde birçok yayla bulunmaktadır. Yaylacılık özellikle hayvan bakımı için önem teşkil eder. İlçe arazisinin büyük bir çoğunluğunu mera ve çayırlar kaplar.

Tuzluca merkezde bulunan tarihi yapılar, Anıtsal Taç Kapı, Kırmızı Renkli Taş bina, Baltık Mimarisi Taş Bina, Tuzluca köprüsü, tarihi Ermeni mezarlığı ve Tarihi Mezarlık alanıdır.

Tuzluca’da bulunan Tuz dağı Türkiye´nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Tünellerde mevcut havanın birçok solunum yolu hastalığına iyi gelmektedir. Bu dağda günlük 60 ton tuz üretilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Tuzluca Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus