Uludere Otobüs Bileti

Uludere Seferi Yapan Firmalar
Uludere Hakkında
Uludere Otobüs Biletini Hemen Alabilirsiniz!

Şırnak ilimizin en güzel yörelerinden olan, Uludere otobüs bileti satan firmaları, Uludere otobüs bilet fiyatları, Uludere otobüs sefer saatlerini karşılaştırmalı olarak www.biletim.com.tr’ den öğrenebilir ve online otobüs biletinizi biletim güvencesiyle hemen satın alabilirsiniz. 

Uludere

Şırnak ilimizin bir ilçesi olan Uludere 825 km2 yüz ölçümüne sahip ve Irak ile sınır komşusu olan bir ilçemizdir. 1580 metre rakımı ile en yüksek yerleşim yerlerimizden biridir. En yüksek sağları Haftanin ve Kel Mehmet dağlarıdır. Bu dağlarda yaylacılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Bölgenin iklimi karasal iklimdir. Kışları genelde soğuk ve kar yağışlı yazları ise kurak ve sıcak geçer. İlçe Kılaban deresi ile iki yakaya ayrılmıştır.

Uludere ilçesinin tarihi Urartulara dayanır. Bölgede Medler, Persler ,Romalılar Sasineler gibi devletler hüküm sürmüş ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Timur’a karşı yürüttüğü savaş sonrasında Osmanlı Hükümdarlığına bağlanmıştır.

Uludere kendine özgü toprak evleri ile örneğine az rastlanır bir mimari düzene sahiptir. Bitki örtüsü açısından da sadece bu bölgede yetişmekte olan ters lale (dağ lalesi) koruma altına alınmıştır. Ayrıca Hazar Kaplanı olarak bilinen kaplan soyunun son örneği de burada görülmüştür.

Uludere ilçesinde halıcılık gelişmiş bir geçim kaynağıdır. Burada yapılan kilim ve halılar Türkiye’nin birçok yerine satılmaktadır. Ayrıca yöreye özgü desenli yünlü çoraplar ve ve Berivanların kullandığı yük taşımacılığı önemli el sanatları eserlerindendir.

En Çok Tercih Edilen Uludere Rotaları

Yolculuğa biletim’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

FacebookİnstagramTwitterGoogle plus